Czerniak

Choroby skórny to schorzenia, które niekiedy są po prostu nieestetyczne wyglądającą zmianą, jednak nie zagrażają zdrowiu człowieka. Istnieją jednak też takie, których dalsze rozwijanie się może wpłynąć zarówno na zdrowie, jak i życie pacjenta. Jedną z tego rodzaju chorób jest czerniak. Czym charakteryzuje się tego rodzaju twór? Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Jakie są przyczyny jego powstania? Czym się objawia? Jak leczyć tego rodzaju zmianę?

Czerniak to nowotworowa zmiana złośliwa, która może odłączyć się od pierwotnego tworu i z łatwością przedostać do krwioobiegu – a co za tym idzie zakazić cały organizm. Przerzuty w tego rodzaju chorobie są bardzo szybkie oraz ciężko wyleczalne. Komórki które odłączyły się od guza pierwotnego mogą osadzić się na różnego rodzaju organach i narządach – najczęściej węzłach chłonnych, kościach, wątrobie, śledzionie, trzustce, nerkach czy centralnym układzie nerwowym.

Choroba ta objawia się widocznym na ciele wykwitem. W początkowej fazie może być to zwyczajne brunatno brązowe przebarwienie, które kolejno się z czasem rozrasta – może tworzyć wypukłe, poszczuwające się twory. Zmiany nowotworowe powinny być stałe obserwowane i kontrolowane. O wszelkich nieprawidłowościach może świadczyć nieregularnym kształcie obrzeży wykwitu, jak również stale zmieniający się obrys. Warto również zwrócić uwagę na typy choroby.

Zatem jakie są rodzaje czerniaków?

Specjaliści określili dwa rodzaje zmian. Jedna z nich dotyczy objawów wykwitu pierwotnego, druga zaś samych przerzutów i skutków guza pierwotnego.

Ponadto można wyróżnić także:

– czerniaka powierzchniowego,
– czerniak z plamy soczewicowatej,
– podpaznokciowy inaczej nazywany akralnym,
– guzkowaty.

Diagnoza czerniaka nie jest łatwa. jednak wcześnie wykryta zmiana daje większe szanse na wyleczenie i przeżycie. Przy wykrywaniu zmiany warto kierować się regułą ABCDE, która określa rodzaje towarzyszących rozwojowi cech. Oglądając i analizując zmianę należy zwrócić uwagę na jej asymetrię, brzegi, kolor, średnicę – ang. dimeter oraz wypukłość, która wznosi się ponad skórę – ang. elevation.

Każda zmiana, która budzi niepokój u pacjentów powinna być skonsultowana i zbadana przez lekarza dermatologa.

Jak leczyć czerniaka?

Złośliwe zmiany nowotworowe można leczyć na kilak sposobów. Odpowiednio dobrana metoda zależna jest od rodzaju tworu oraz stopnia zaawansowania choroby. Jednym z cenionych sposobów usuwania niepokojących zmian jest wykorzystanie technik medycyny estetycznej. Wszelkie informacje na temat dostępnych działań, jak również opis choroby można przeanalizować na witryny doświadczonej kliniki wrosinski.pl. Ośrodek medycyny zajmuje się miedzy innymi leczeniem czerniaków. W przypadku, w którym nie ma przerzutu należy całkowicie usunąć chirurgicznie zmianę wraz z niewielkim obszarem dookoła.

Gabinet medycyny estetycznej dba również z minimalizowanie ryzyka powstawania i rozwoju choroby stosując zabiegi takie jak elektrochemioterapia czy radioterapia. W przypadkach gdy zmiany przedostaną się do organizmu należy natychmiastowo podjąć leczenie onkologiczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here