Atypowe zapalenie płuc wymaga konsultacji z lekarzem
fot. Pixabay.com

Atypowe zapalenie płuc spowodowane jest przez inne patogeny niż ma to miejsce w przypadku typowego zapalenia tego narządu. Jest ono o wiele trudniejsze do wyleczenia i daje cięższe objawy. Jak więc je rozpoznać?

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/atypowe-zapalenie-pluc-przyczyny-i-metody-leczenia/

Atypowe zapalenie płuc – przyczyny

Atypowe zapalenie płuc powodują rzadziej występujące drobnoustroje, takie jak:

  • Mycoplasma pneumoniae
  • Chlamydophila pneumoniae
  • Legionella pneumophila
  • Chlamydia psittaci.

Niektóre infekcje przebiegają zupełnie bez objawów. Inne z kolei zaczynają się od problemów z górnymi drogami oddechowymi. Towarzyszą im ból gardła, stan podgorączkowy, katar i kaszel. Z czasem do nich dołączają kolejne objawy takie jak dreszcze, ból mięśni, brak apetytów, przewlekłe zmęczenie, a więc nie są one objawami typowymi dla zapalenia płuc. Mimo to powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Atypowe zapalenie płuc powoduje bowiem wiele komplikacji, uszkadza wątrobę, prowadzi do zapalenia osierdzia lub niedokrwistości hemolitycznej.

Najczęściej występujące rodzaje atypowego zapalenia płuc

Wywołane przez Mycoplasma pneumoniae

Najczęściej do zakażenia tą bakterią dochodzi w żłobkach, przedszkolach, szkołach w okresie jesienno-zimowym. Przebieg infekcji związany jest z bólem gardła, kaszlem, stanem podgorączkowym, ogólnym osłabieniem. Niekiedy jednak rozwinąć się może również zapalenie ucha środkowego, zatok, a nawet mięśnia sercowego.

Wywołane przez Chlamydophila pneumoniae

Zakażenie tą bakterią odbywa się drogą kropelkową. Początkowe objawy to katar, kaszel, bóle mięśni i stawów, choć może ono również przebiegać bezobjawowo. Jego przebieg jest zazwyczaj lekki, cięższe objawy wykazują głównie seniorzy, u których częściej dochodzi do przewlekłego zapalenia płuc oraz problemów z zakrzepami i chorobami układu krążenia.

Wywołane przez Legionella pneumophila

Wywołuje ona tak zwaną chorobę legionistów, czyli ciężki zakażenie płuc. Bakteria ta rozwija się w środowisku wodnym, a zarażenie następuje poprzez wdychanie oparów. Objawy to przede wszystkim duszności, kaszel, dreszcze, wymioty, a w ciężkich przypadkach śpiączka, utrata przytomności, ostra niewydolność oddechowa. Legionella pneumophila prowadzi również do ciężkiej niewydolności nerek, trzustki i serca.

Zobacz też: http://www.bikeaction.pl/czym-jest-przewlekla-obturacyjna-choroba-pluc-pochp/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here