karboksyterapia

Karboksyterapię wynaleziono w latach 30. XX wieku i początkowo była stosowana w leczeniu chorób krążenia. W następnych latach zaczęto używać karboksyterapii również do celów kosmetycznych.

Mechanizm działania karboksyterapii

Istotą zabiegu jest działanie dwutlenku węgla na skórę i tkankę podskórną. CO2 rozchodzi się w równomierny sposób pod skórą i rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu krew zaczyna sprawniej krążyć. Ułatwia do dostarczenie tlenu do komórek i ich odżywienie. Ponadto pobudzony zostaje proces angiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych. Tak jak każde naruszenie ciągłości skóry, iniekcje, wykonywane podczas karboksyterapii, stymulują syntezę białek, czyli przebudowę skóry. Po zabiegu dwutlenek węgla jest wydychany przez pacjenta.

Zalecenia do zabiegu

Karboksyterapię poleca się w redukcji widocznych cieni pod oczami. Powstawanie nowych naczyń włosowatych zwiększa przepływ krwi, a zasinienie skóry, spowodowane niedotlenieniem, przestaje być widoczne. Przez przebudowę tkanki, zabieg pozwala na usunięcie blizn, np. śladów po trądziku. W ten sposób można zlikwidować również rozstępy. Karboksyterapia wspomaga też leczenie różnych rodzajów łysienia. Odpowiednie odżywienie skóry głowy redukuje wypadanie włosów. Zabieg zwiększa elastyczność skóry, np. u osób z opadającymi powiekami, zmarszczkami na szyi, twarzy lub dekolcie oraz zwiotczałą skórą po ciąży czy intensywnym odchudzaniu.

Karboksyterapia a tkanka tłuszczowa i cellulit

Zabieg jest pomocny także w walce z cellulitem i nadmierną tkanką tłuszczową. Dwutlenek węgla, wprowadzany pod skórę, częściowo przekształca się w kwas węglowy, uszkadzający komórki tłuszczowe. Powoduje to ich niszczenie, wspomaga metabolizm i zwiększa wydalanie ubocznych produktów przemiany materii. Karboksyterapia pozwala także zredukować cellulit. Dwutlenek węgla mechanicznie rozbija złogi tłuszczowe, a wzmożone krążenie wspomaga metabolizm tłuszczu. Zwiększeniu ulega produkcja kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność skóry.

Karboksyterapia  w leczeniu problemów zdrowotnych

Zastosowanie karboksyterapii nie jest ograniczone do problemów estetycznych. Zabieg wykonuje się w leczeniu niewydolności żylnej, zaburzeń krążenia, łuszczycy, odleżyn, owrzodzeń lub syndromu Raynaud’a. Jest to syndrom powodujący marznięcie uszu i palców, które wynika ze skurczu naczyń krwionośnych.

Urządzenia do karboksyterapii

Do wykonywania zabiegów karboksyterapii używa się sprzętu tradycyjnego, umieszczanego w gabinecie oraz urządzeń przenośnych. Nowoczesne modele posiadają kilka programów, w zależności od zabiegu, np. likwidacji zmarszczek czy usuwania zmian skórnych. Urządzenia są wyposażone w tryb manualny, przeznaczony dla lekarzy, ponieważ karboksyterapię stosuje się również w dermatologii. Sprzęt posiada systemy zapewniające precyzyjne dawkowanie energii oraz regulację łuku plazmowego. Dowolnie dopasować można również kąt ustawienia elektrody. Zapewnia to bezpieczeństwo zabiegu i duże możliwości indywidualnego dopasowania parametrów.

Źródło: https://medikapoland.pl/pl/16-karboksyterapia-urzadzenia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here