Łupież to wstydliwa dolegliwość skóry głowy, która nadmiernie łuszczy się, ponieważ jest przesuszona. Problem dotyka wielu osób w różnym wieku. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W jaki sposób walczyć z łupieżem? Czy warto stosować szmapony przeciwłupieżowe? Do jakiego lekarza udać się, jeśli problem się nasila?

Jakie są rodzaje łupieżu?

Wyróżnia się wiele rodzajów łupieżu. Są to:

– biały,
– łojotokowy,
– suchy,
– tłusty,
– pstry.

Do najpopularniejszych rodzajów należą łupież suchy oraz tłusty. Suchy powiązany jest ze zwiększonym świądem skóry. Widoczny jest na ubraniach, ponieważ z łatwością osypuje się na ramiona. Jest biały. Zazwyczaj nie towarzyszy mu łojotok. Natomiast łupież tłusty cechuje się mocnym łojotokiem. Przybiera formę żółtych strupów. On także może opadać i być widoczny na ubraniach.

Łupież – dlaczego powstaje?

Łupież może pojawić się na skórze głowy nagle. Zdarza się, że jest wynikiem długotrwałego stresu. Powodują go także zmiany hormonalne. Suchy łupież pojawia się ze względu na przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Sprzyja mu także suszenie włosów gorącym powietrzem. Zdarza się, ze powstaje w wyniku stosowania zbyt dużej liczby kosmetyków. Tłustemu łupieżowy sprzyja niedokładne zmycie odżywki, a także zbyt częste mycie włosów.

Walka z łupieżem – od czego zacząć?

Podejmując się leczenia łupieżu, warto zacząć od domowych sposobów, które pomogą go zniwelować. Jeśli łupież jest suchy, to warto zastosować na skórę głowy nawilżające olejki, którymi warto masować skalp. Jednym z olejów polecanych przy problemach z łupieżem jest kokosowy. Dobrze sprawdzi się także płukanka z octu, która przywróci skórze głowy właściwe pH. Jeśli takie sposoby na łupież nie działają, należy zdecydować się na szmapony przeciwłupieżowe, których silne działanie powinno zmniejszyć problem. W przypadku łupieżu tłustego konieczna jest bardzo szybka reakcja na pojawienie się dolegliwości. Płukanki, które można wykonać samodzielnie, pomogą z pewnością ograniczyć swędzenie skóry głowy. Konieczne jednak okaże się leczenie łupieżu z pomocą przeznaczonych do tego preparatów. Żeby stan skóry głowy polepszył się, warto zastosować płukankę z rumianku oraz wsmarować olejek herbaciany, który ograniczy wydzielanie sebum.

Co zrobić, kiedy domowe sposoby zawodzą?

W przypadku łupieżu suchego powinno wystarczyć połączenie domowych sposobów na łupież z leczeniem go szamponami przeciwłupieżowymi. W przypadku tłustego rodzaju tego problemu skóry głowy należy zdecydować się na wizytę u dermatologa, który oceni stan skalpu oraz wprowadzi leczenie łupieżu na przykład przeciwgrzybicznymi środkami. Zdarza się, że jest to jedyna możliwość na pozbycie się wstydliwego problemu.

Łupież to popularna przypadłość zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na szczęście można z nią walczyć. Wystarczą odpowiednie sposoby na łupież, do których zaliczają się zarówno wykonywane w domu płukanki, jak i leczenie prowadzone przez dermatologa. Warto łączyć ze sobą kilka metod, które pozwolą uzyskać efekty jak najszybciej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here