Nie marznij w stopy - wybierz ciepłe skarpety na rower

Właściwie dobrane skarpety na rower potrafią zrobić ogromną różnicę w komforcie jazdy zarówno latem, jak i zimą. To jednak właśnie chłodniejsze miesiące zmuszają nas najczęściej do przemyślenia wyboru skarpet i zrezygnowania z tradycyjnych modeli casualowych na rzecz technicznych skarpet sportowych. Na co jednak warto zwrócić uwagę przy ich wyborze i jak wybrać odpowiednie skarpety rowerowe do jazdy zimą? Podpowiadamy.

Dlaczego wybór skarpet na rower ma znaczenie?

Wydawać by się mogło, że w zakresie skarpet trudno o jakiekolwiek innowacje czy ciekawe rozwiązania techniczne – kawałek materiału zabezpieczający stopę przed otarciami nie może mieć przecież znaczenia przy komforcie jazdy na rowerze! To jednak błąd, który popełnia wielu początkujących rowerzystów – właściwy wybór skarpet rowerowych ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy planujemy wydłużyć sezon poza lato i poruszać się na rowerze także jesienią i zimą.

Zadaniem dobrze dopasowanych skarpet rowerowych jest przede wszystkim zbieranie potu ze stóp i łydek. Choć wizja ukrycia skarpet w butach może być kusząca, szczególnie latem, inwestycja w odpowiednie skarpety zakrywające także łydkę są znacznie wydajniejsze przy wchłanianiu potu i odprowadzaniu go na zewnątrz. Koniec z uczuciem wiecznie mokrych stóp!

A skoro o pocie mowa, to właśnie uczucie przemoczonej stopy jest zimą najbardziej niebezpieczne. Wybierając zwyczajne bawełniane skarpety nie tylko nie gwarantujesz sobie odpowiedniej izolacji termicznej części ciała, która ulega wychłodzeniu znacznie szybciej niż tors czy uda, ale ryzykujesz też ciągłe uczucie wilgotnych stóp, które wychłodzą się z tego powodu jeszcze szybciej.

Długie skarpetki za łydkę to też dodatkowa ochrona przed otarciami nogi o korbę czy łańcuch, szczególnie podczas dynamicznej jazdy i ostrym wchodzeniu w zakręty. Co więcej, kolorowe i długie skarpety to też doskonały element odblaskowy, a przecież zimą im więcej ich na rowerze, tym lepiej!

Jak wybrać zimowe skarpety rowerowe?

Organizm podczas spotkania z dużo niższą temperaturą otoczenia kieruje wewnętrzne ciepło tam, gdzie to konieczne, a więc nie do stóp, a organów utrzymujących najważniejsze funkcje życiowe. Z tego też powodu sami musimy zagwarantować sobie ogrzewanie od zewnątrz, chroniąc się przed odmrożeniami i wychłodzeniem za pomocą specjalnie dopasowanych termoaktywnych skarpet rowerowych.

Chcąc uniknąć odmrożenia stóp unikaj przede wszystkim ich przegrzewania. Choć wybór grubszej warstwy materiału może wydawać się naturalnym i rozsądnym rozwiązaniem, im cieplejsze stopy przy niskiej temperaturze na zewnątrz, tym szybciej oddają ciepło i wystudzają się. Nie możesz oczywiście w ramach kontrastu postawić na zbyt cienki materiał – równowaga to podstawa! Ważne też, by stopy nie mogły być podczas jazdy przemoczone. Woda bardzo dobrze przewodzi ciepło, a więc przyspiesza proces jego utraty. Skarpety rowerowe muszą odprowadzać go na zewnątrz, pozwalając stopie swobodnie oddychać. Zwróć też uwagę na buty i spodnie, by te nie ograniczały właściwości skarpet. O doborze właściwej odzieży termicznej na rower poczytasz w poradniku Bikester.pl.

Najlepsze materiały na zimowe skarpety rowerowe

Pierwszym i zasadniczym błędem przy wyborze skarpet zimowych na rower jest wybór tych wykonanych w 100% z bawełny. Choć materiał ten docenia się na co dzień za lekkość i przewiewność, w warunkach zimowych nie zdaje zwyczajnie swojego zadania – nie tylko dobrze chłonie wodę, zatrzymując ją przy stopie, ale też nie gwarantuje odpowiedniej izolacji termicznej. Zamiast bawełny wybierz wełnę, której zalety dostrzega się dziś w ogólnie pojętym outdoorze. Wzmocnione materiałami syntetycznymi skarpety wełniane gwarantują wysoką izolację termiczną oraz dobre odprowadzanie wilgoci, a sam materiał nie chłonie nieprzyjemnych zapachów – nawet po przepoceniu stopy na długiej trasie nie musisz obawiać się momentu wyciągnięcia jej z buta.

Ciekawym rozwiązaniem coraz częściej spotykanym w odzieży termoaktywnej jest wełna merino – materiał przyjemny dla skóry, antybakteryjny, nie chłonący nieprzyjemnych zapachów i przede wszystkim oddychający. Skarpety z wełny merino zapewniają doskonała izolację termiczną, ale nie powodują przegrzewania stopy i z powodzeniem sprawdzą się także latem!

Skarpety termoaktywne na rower – które wybrać?

Modeli dostępnych w sklepach specjalistycznych jest dziś naprawdę wiele i kierując się przedstawionymi wyżej wskazówkami możesz dokonać dobrego wyboru sięgając po którekolwiek z oferowanych skarpet rowerowych. Pamiętaj, że najważniejsza jest tu wygoda jazdy, a tę najłatwiej zapewnić sobie wybierając skarpety dedykowane właśnie dla rowerzystów. Producenci wiedzą przecież najlepiej jak zadbać o ich pełną funkcjonalność.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here