najzdrowsze warzywa

Wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Z roku na rok rośnie nasza świadomość na temat zdrowia. Nie tylko coraz częściej sięgamy po zdrowy rodzaj aktywności fizycznej, ale także zaczynamy mieć coraz większą świadomość, że zdrowa dieta jest bardzo istotna w naszym życiu. Istnieje przekonanie, że jesteśmy tym, co jemy. Oczywiście nie oznacza to, że mamy unikać jedzenia buraka, żeby samemu nim nie zostać.

Należy zacząć od tego, że jedzenie śmieciowego jedzenia sprawia, że stajemy się otyli. O tym fakcie wiedzą wszyscy. Natomiast już mniej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, iż jedzenie niewartościowego jedzenia przyczynia się do braku energii i koncentracji, ciągłego niewyspania, rozdrażnienia. Generalnie jedzenie niezdrowych posiłków a szczególnie takich, które zawierają dużo cukru (sacharozy), może prowadzić do ciężkiego stanu fizycznego np. cukrzycy i innych chorób.

Dlatego, jeśli dbamy o siebie i swoje ciało to warto zredukować ilość spożywanego jedzenia śmieciowego. Mniej fast foodów czy słodyczy sprawi, że będziemy czuli się znacznie lepiej. Oczywiście, jeśli zjemy sobie raz w tygodniu coś z listy rzeczy zakazanych to nic się nam nie stanie. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Chociaż jeśli całkowicie zrezygnujemy z niewartościowego jedzenia, to z pewnością wyjdzie nam to bardzo na zdrowie i będzie to godne pochwały! Trudno jednak wymagać od siebie tego, że nie zje się już do końca życia żadnego batonika czy czekolady…

Śmieciowe jedzenie to także wszelkie hamburgery, frytki, kebaby i inne dania, które ociekają tłuszczem i węglowodanami. Istnieją zdrowsze alternatywy tych dań. Możemy przecież zrobić sobie domowego burgera z grillowanym bez tłuszczu mięsem z kurczaka z dodatkiem warzyw. Warto też unikać wszelkich gotowych sosów pełnych tłuszczu i cukru jak np. ketchup, majonez itd. Tu także można zadbać o zdrowe alternatywy.

pomidorki

Można przecież zrobić ketchup bez dodatku chemii, cukru i octu. Natomiast majonez w sałatkach można zastąpić jogurtem. Nie jest tak, że jeśli zrezygnujemy z niezdrowego jedzenia, to nagle nie będziemy mieli co jeść lub nasze menu nagle stanie się bardzo ubogie. Nic z tych rzeczy! Jeśli wysilimy naszą kreatywność, odkryjemy mnóstwo zdrowych potraw wartych naszej uwagi.

Wiemy już, czego należy unikać, jeśli chcemy się zdrowo odżywiać. Natomiast teraz warto dowiedzieć się, co takiego warto jeść, aby cieszyć się zdrowiem i pełnią sił przez cały rok. Warto każdego dnia spożywać warzywa. Mają one wiele zalet, które zależą od konkretnego gatunku. Najzdrowsze warzywa to z pewnością: pomidory, papryka, ziemniaki, buraczki i wiele innych. Dobrze jest, jeśli w każdym naszym posiłku jest porcja warzyw. Mają one błonnik, dzięki któremu obniżają one indeks glikemiczny posiłku, dzięki temu energia z niego będzie uwalniania dłużej, a my będziemy mieli siły przez cały dzień.

Warzywa to też idealne jedzenie, gdy jesteśmy na diecie. Można zjeść ich wiele kilogramów, a i tak będzie ciężko przytyć, gdyż zawierają one zwykle mało kalorii. Dlatego tak często poleca się je podczas diety do zajadania, gdy nie potrafimy wytrzymać od jednego posiłku do drugiego.

Jeśli mamy problemy ze zdrowiem to warto dołożyć do naszej diety większą ilość warzyw i owoców. Jeśli będziemy je spożywać, to nasza odporność znacznie wzrośnie, gdyż w tych specjałach tkwi mnóstwo witamin i minerałów, które są niezbędne naszemu ciału do życia. Przykładowo dowiedziono, że długotrwałe przyjmowanie witaminy C skraca długość grypy. Dlatego, jeśli chcemy krócej chorować, to warto jeść jedzenie, w którym jest dużo tej witaminy. Czyli trzeba spożywać: cytryny, paprykę czerwoną, mandarynki itd.

warzywa

Odpowiednie owoce w diecie są bardzo ważnym jej elementem. Jednak pamiętajmy, że niektóre z nich mają dużo kalorii i dlatego nie powinniśmy ich spożywać w nadmiarze i to szczególnie gdy mamy problemy z nadwagą lub gdy chcemy zrzucić kilka kilogramów. Jednak jedzenie nawet codziennie porcji owoców jest bardzo dobrym pomysłem. Owoce można także potraktować jako zdrowy zamiennik słodyczy. Bo o ile zwykłe słodkości często są bezwartościowe, tak owoce mają w sobie wiele wartościowych witamin, minerałów czy posiadają błonnik, który bywa nam potrzebny.

Zdrowe odżywianie to jedzenie odpowiedniej ilości posiłków w ciągu dnia. Uznaje się, że powinno ich być od 3 do najlepiej 5 czy nawet 6. Wszystko zależy od nas. Jeśli uprawiamy aktywny tryb życia lub intensywnie ćwiczymy fizycznie, to większa ilość posiłków jest bardziej wskazana. Z drugiej strony, jeśli ciągle się objadamy, to redukcja codziennego jedzenia do 3 posiedzeń przy talerzu może okazać się zbawienna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here