Trening w domu

Masz coraz mniej motywacji do ćwiczeń w domu? A może efekty treningów nie są zadowalające? Na szczęście jest kilka sposobów na rozwiązanie tych problemów.

Nawet umiarkowana aktywność fizyczna jest zbawienna dla zdrowia każdego z nas, dlatego, jeśli nie lubisz chodzić na siłownię, warto zacząć trenować w domu.

Mocne i słabe strony treningów w domu

Z oczywistych powodów w ostatnich tygodniach wielu z nas zdecydowało się na treningi w domu. Nie wszyscy wytrwali w tych postanowieniach, co wynika z kilku trudności związanych z regularnymi ćwiczeniami w mieszkaniu. I to w tej regularności kryje się klucz do sukcesu domowych treningów.

Wszystkie ćwiczenia, jeśli tylko mają przynieść oczekiwane efekty, muszą być wykonywanie nie tylko dokładnie, ale i systematycznie. W warunkach domowych nie dopinguje cię trener, nie do końca masz również z kim rywalizować, znacznie trudniej znaleźć motywację.

Pewną alternatywą są oczywiście wszelkiego rodzaju treningi online, które pomogą ci np. w dopasowaniu zestawu ćwiczeń do własnych potrzeb. I choć to rozwiązanie bardzo korzystne, to nie rozwiązuje ono wszystkich problemów. Co zatem zrobić, aby treningi w domu były efektywniejsze?

3 proste sposoby na wydajne treningi w domu

Głównym problemem związanym z ćwiczeniami w domu jest motywacja. Aby nieco ją wzmocnić, wyznacz sobie cele, które chcesz osiągnąć za pomocą swoich treningów. Nieważne, czy będzie to zwiększenie siły, zrzucenie oponki czy po prostu troska o zdrowie. Realny cel, który może stać się rzeczywistością, to najlepsza motywacja do dalszej pracy.

Pamiętaj też, aby cele nie były zbyt trudne. Nie znaczy to, że należy iść na łatwiznę, po prostu zbyt daleki cel paradoksalnie może okazać się demotywujący, gdyż osiągnięcie go zajmie zbyt wiele czasu. Znacznie skuteczniejsza jest metoda małych kroków.

O efektywności prowadzonych treningów decydują też wykonywane ćwiczenia, które powinny być dopasowane do efektów, jakie chcesz osiągnąć. I tak np. przy treningach redukujących tkankę tłuszczową najlepsze są ćwiczenia interwałowe i cardio, a jeśli chcesz nabrać masy mięśniowej, zdecyduj się na klasyczny trening siłowy. Pamiętaj, że jako przyrządy możesz użyć różnych domowych zasobów, np. butelek napełnionych wodą.

Na wydajność treningu wpływa też to, co robisz zarówno przed nim, jak i po zakończonych ćwiczeniach. Zdaniem wielu ekspertów najważniejszą częścią procesu treningowego jest rozgrzewka i regeneracja. Podczas wysiłku z organizmu zostaje wypłukanych wiele istotnych mikroelementów i pierwiastków, dlatego też zalecane są np. elektrolity po treningu.

Jak je dostarczyć? Elektrolity po treningu możesz zażywać choćby w postaci tabletek musujących, a jeśli masz czas, przygotuj własny, domowy izotonik. Elektrolity po treningu są tak istotne, gdyż zmniejszają uczucie zmęczenia i przyspieszają regenerację. A do tego oczywiście nawadniasz się i dostarczasz organizmowi niezbędnych pierwiastków oraz mikroelementów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here