W górach spadł już pierwszy śnieg i wszyscy z zapartym tchem czekamy, aż ruszą wyciągi. Jeśli planujesz zacząć w tym roku swoją przygodę ze snowboardem, z pewnością nadchodzący sezon przyniesie Ci mnóstwo pozytywnych wrażeń. Aby nic nie zaskoczyło Cię na stoku, powinieneś dobrze przygotować się na pierwszy wyjazd. Niezależnie od tego, czy planujesz dłuższy wypad za granicę, czy kilkugodzinne wyjście na pobliską górkę, poniższa lista pomoże Ci odpowiednio się przygotować.
1. Kondycja
Nie musisz być profesjonalnym sportowcem, aby zacząć jeździć na snowboardzie, ale dobra forma pozwoli Ci lepiej wykorzystać czas spędzony na stoku. Osoby sprawne fizycznie rzadziej ulegają kontuzjom i szybciej robią postępy, warto więc już dziś zacząć nad sobą pracować. Pamiętaj jednak, że snowboard to nie tylko nogi! Warto poświęcić trochę czasu na trening kondycyjny i wzmacnianie mięśni brzucha, a może uda Ci się nawet uniknąć bolesnych zakwasów następnego dnia.
2. Goofy czy regular?
W zależności od tego, która noga jest z przodu deski, Twój styl jazdy to goofy bądź regular. Jeśli jeździłeś wcześniej na deskorolce, sprawa jest jasna. W innym przypadku możesz łatwo sprawdzić, jak ustawić swoje wiązania. Wystarczy, że spróbujesz się ślizgać po lodzie albo poprosisz kogoś, by lekko popchnął Cię z tyłu. Jeśli odruchowo wystawiasz do przodu prawą nogę, Twój styl jazdy to goofy, a jeśli lewą – regular. Wyniki powyższego testu sprawdzają się u większości osób, ale nie przejmuj się, jeśli po pierwszym dniu na stoku stwierdzisz, że wolisz przekręcić wiązania na drugą stronę.
3. Sprzęt
Do jazdy na snowboardzie będziesz potrzebować deski, wiązań i butów. Do nauki najlepiej wybrać miękką deskę typu all mountain. Pamiętaj, że jej długość należy dopasować nie tylko do wzrostu, ale przede wszystkim do wagi i rozmiaru buta. Nie polecamy jednak kupować całego sprzętu przed pierwszym wyjazdem na stok. Najlepiej będzie zacząć od odwiedzenia wypożyczalni.
4. Odpowiedni strój
Kurtka i spodnie do rekreacyjnej jazdy na snowboardzie powinny charakteryzować się oddychalnością i wodoodpornością na poziomie minimum 5000/5000. Oczywiście im wyższe parametry, tym lepiej. Nie zapomnij też o porządnych rękawicach snowboardowych z obowiązkowym usztywnieniem nadgarstka.
5. Kask i gogle
Do jazdy na snowboardzie zawsze zakładaj kask. Uchroni Cię on przed poważnymi urazami głowy podczas upadków czy zderzenia np. z drzewem. Gogle przydadzą Ci się nie tylko w śnieżne dni. Jeśli dobierzesz kolor soczewek do pogody, będziesz widzieć znacznie więcej i uchronisz swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.
6. Rozgrzewka
Zanim wyjdziesz na stok pamiętaj, aby dobrze się rozgrzać. Zajmie Ci to zaledwie kilka minut, a znacznie obniży ryzyko poważniejszych kontuzji. W internecie znajdziesz mnóstwo przykładowych rozgrzewek. Poza nogami, ramionami i biodrami, nie zapomnij o szyi, nadgarstkach i kolanach!
7. Instruktor
Jeśli zaczynasz przygodę ze snowboardem, zapisz się do szkółki lub wynajmij instruktora, który pokaże Ci właściwą technikę jazdy. Warto zainwestować w naukę jazdy, bo szybciej zobaczysz postępy i będziesz się pewniej czuć na stoku. Za instruktorem przemawia jeszcze jeden argument: znacznie łatwiej jest nauczyć się od razu poprawnej techniki, niż walczyć ze złymi nawykami w późniejszym czasie.
8. Nauka upadków
Wydawałoby się, że każdy z nas potrafi się wywracać, ale sprawa wcale nie jest taka prosta. Na początku instruktor pokaże Ci, jak bezpiecznie przewracać się podczas jazdy. Przy niefortunnym upadku na snowboardzie nietrudno o kontuzję obręczy barkowej czy nadgarstków. Lepiej dokładnie przerobić tę lekcję, niż spędzać sezon w gipsie.
9. Dobranie trasy do umiejętności
Każda trasa narciarska posiada oznaczenie, które informuje o jej nachyleniu oraz stopniu trudności. Najłatwiejsze trasy są oznaczone na niebiesko, średnie na czerwono, a trudne na czarno. Zawsze wybieraj trasy o stopniu trudności dopasowanym do swoich umiejętności oraz bierz pod uwagę warunki pogodowe. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnego stresu, a może nawet kontuzji.
10. Krem do twarzy
Przed wyjazdem na snowboard warto posmarować twarz kremem, który ochroni skórę twarzy przed słońcem oraz mrozem. Na stoku spędzisz wiele godzin, a chyba nie chcesz po pierwszym dniu jazdy wrócić z poparzeniem słonecznym lub odmrożeniem.
11. Ubezpieczenie
Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, prawdopodobnie ubezpieczenie nie będzie Ci potrzebne. Lepiej jednak dmuchać na zimne. Pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu, szczególnie jeśli wybierasz się za granicę. Pobyt w szpitalu w innym kraju może Cię kosztować majątek. Zawsze sprawdzaj, czy wybrane ubezpieczenie na pewno obejmuje snowboard. Czasem jest on zaliczany do kategorii sportów ekstremalnych, co wiąże się z dodatkową opłatą.
Chcesz jak najlepiej przygotować się do swojego pierwszego sezonu na desce? Śledź blog lulagoga.pl – znajdziesz u nas mnóstwo praktycznych porad dotyczących jazdy i wyboru odpowiedniego sprzętu.
Źródło zdjęć: lulagoga.pl, shutterstock.com, pexels.com