Jogging to obecnie jeden z najczęściej uprawianych sportów. Niewątpliwą zaletą biegania jest to, że nie wymaga użycia drogiego, specjalistycznego sprzętu. Właściwie wystarczy odrobina motywacji, wygodny strój sportowy i solidne buty do biegania w terenie. To właśnie wybór obuwia ma kluczowe znaczenie jeśli chcemy, by ta aktywność sprawiała nam przyjemność. Co więcej, dobrze dobrane obuwie sportowe pomoże uniknąć kontuzji i zminimalizować ewentualny ból stóp po intensywnym treningu. Jak zatem wybrać obuwie do biegania terenowego?
Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru butów sportowych?
Jeśli zastanawiamy się nad wyborem butów do biegania w terenie, musimy uwzględnić rodzaj powierzchni na której będziemy trenować. Do biegania po gładkim, twardym podłożu, na przykład asfalcie czy kostce brukowej, najlepiej sprawdzą się buty zapewniające dobrą amortyzację i odpowiednią miękkość. Dzięki temu nie będziemy odczuwać dyskomfortu podczas poruszania się po twardej powierzchni. Tego typu obuwie jest raczej lekkie i wykazuje dużą elastyczność. Natomiast buty terenowe dla biegaczy, którzy upatrzyli sobie leśne, górskie i nierówne ścieżki powinny gwarantować silną przyczepność do podłoża. Podeszwa obuwia powinna być mocno wyprofilowana, a w dodatku posiadać specjalne tłoczenia zmniejszające ryzyko poślizgnięcia się na nieregularnej nawierzchni.
Istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy zakupić buty do biegania w terenie, jest także nasza waga. Im więcej ważymy, tym większą amortyzację musimy sobie zapewnić. Jeśli osoba o dużej masie ciała będzie biegała w butach o zbyt małym stopniu amortyzacji, może łatwo nabawić się urazu kręgosłupa i zbytnio obciążyć swoje stawy.
Jakie cechy powinny mieć buty do biegania terenowego?
Buty do biegania w terenie o nierównej powierzchni znacznie różnią się od tych do biegania po asfalcie, czy chodniku. Trudny teren to często nie tylko nierówności, ale też błoto, ostre kamienie, piach, wilgotna ziemia i śliska trawa. Buty terenowe dla biegaczy w takich warunkach powinny mieć niski bieżnik oraz dobrą sprężystość zastosowanych materiałów. Niektóre modele obuwia są wyposażone w specjalne płytki w podeszwie, które chronią stopy przed ostrymi elementami podłoża. Bieżnik butów do biegania w terenie powinien posiadać specyficzne kolce, kostki i wypustki, które polepszają przyczepność stopy do ziemi. Zazwyczaj są wykonane z bardzo twardej, odpornej na odgniecenia i uszkodzenia gumy. Bieżnik pełen kolców nazywany jest czasem bieżnikiem agresywnym. Jakkolwiek groźnie brzmi ta nazwa, to właśnie dzięki niemu biegacz ma zapewnioną stabilność podczas treningu w wymagającym terenie. Taka podeszwa dobrze wgryza się w błotniste, trawiaste podłoże i pozwala na komfortowy bieg.