Nadciśnienie tętnicze to pierwszy poważny krok do chorób serca i układu krążenia. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że na całym świecie jest na pierwszym miejscu wśród schorzeń, które powodują przedwczesną śmierć. Warto więc pamiętać o tym, aby dokładnie obserwować swój organizm i reagować jak najszybciej na wszelkie zmiany.
Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/diagnoza-nadcisnienia-tetniczego/
Badania podstawowe w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego
Jeśli lekarz potwierdzi objawy nadciśnienia tętniczego, pacjent jest poddawany całościowym badaniom klinicznym w celu potwierdzenia diagnozy. Pierwszym takim etapem jest dokładny wywiad lekarski, który ma na celu odkrycie, co jest przyczyną takie stanu krążenia. Wówczas można też poszukać przyczyn wtórnych nadciśnienia, czyli chorób współistniejących, które do wzrostu ciśnienia krwi doprowadziły. Wśród nich można wymienić choćby cukrzycę typu 2 czy też choroby sercowo-naczyniowe. Lekarz sprawdza również, jak długo pacjent ma objawy nadciśnienia, czy stosuje inne leki, używki, czy jest świadom tego, że choruje na inne choroby, jaki tryb życia prowadzi. Podczas badania oblicza się również BMI pacjenta, aby sprawdzić, czy grozi mu już otyłość.
Badania dodatkowe u pacjenta z nadciśnieniem tętniczym
Wśród badań, które wykonuje się u pacjenta ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym, przeprowadzane są również m.in.:
- pełna morfologia krwi;
- stężenie glukozy w osoczu na czczo;
- stężenie sodu, potasu, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów;
- stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi;
- stężenie TSH w surowicy krwi;
- badanie ogólne moczu;
- aktywność aminotransferazy alaninowej w surowicy krwi.
Badania te pozwalają również sprawdzić, czy powikłania nadciśnieniowe dotknęły już innych narządów w organizmie. W pełniejszej diagnozie i ocenie tego typu powikłań pomogą badania takie jak: USG nerek, echokardiografia, badanie dna oka, obliczanie wskaźnika albumina/kreatynina.
U chorych z nadciśnieniem ocenia się także tak zwane globalne ryzyko sercowo-naczyniowe. Wówczas brane są pod uwagę wskaźniki takie jak wysokość ciśnienia, obecność innych czynników ryzyka, subkliniczne uszkodzenia narządowe, powikłania sercowo-naczyniowe, przewlekła choroba nerek.
Zobacz też: http://www.bikeaction.pl/czym-sa-choroby-dietozalezne/