Choroby kręgosłupa

Bóle kręgosłupa to jedno z najpowszechniejszych schorzeń naszej cywilizacji. Ich przyczyny bywają różnorodne i mogą być związane zarówno z odniesionymi kontuzjami, niewłaściwym trybem życia jak i obciążeniem genetycznym. Niekiedy choroby kręgosłupa można skutecznie leczyć za pomocą fizjoterapii. W artykule przedstawimy kilka przynoszących dobre efekty metod.

Jakie są sposoby na bóle kręgosłupa?

Kręgosłup to element układu kostno-stawowego, spełniający wiele funkcji, z których za najistotniejsze należy uznać stanowienie podpory dla całego ciała, jego równowagi, a także umożliwienie sprawności ruchowej. Nie dziwi zatem fakt, że choroba czy też uraz kręgosłupa bardzo często przekłada się na znaczne ograniczenie mobilności. Ograniczeniom ruchowym zazwyczaj towarzyszy ból, który bywa trudny do przezwyciężenia. Jedną z metod tłumienia go lub eliminowania są zabiegi fizjoterapeutyczne – http://www.orthofit.pl/oferta/diagnostyka-i-leczenie-narzadu-ruchu/ .

Kręgosłup dorosłego człowieka mierzy zwykle ok. 70 cm. Najczęściej spotykane w społeczeństwie dolegliwości dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Często spotykane są także bóle kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Jak już wspomnieliśmy, schorzenia te mogą mieć wiele powodów. Często wynikają z różnego typu urazów, np. sportowych. Inne przyczyny to zmiany zwyrodnieniowe, choroby genetyczne czy konsekwencje niezdrowego trybu życia.

Pacjenci uskarżający się na bóle kręgosłupa stosunkowo rzadko są kierowani przez lekarzy ortopedów na zabiegi operacyjne. Zdecydowanie częściej w ramach konsultacji zalecane są zabiegi fizjoterapeutyczne.

Skuteczne zabiegi fizjoterapeutyczne na kręgosłup

Najczęściej stosowanym zabiegiem w przypadku bólu kręgosłupa jest masaż. W tym przypadku należy jednak odróżnić masaż leczniczy od relaksacyjnego. Ten pierwszy jest w stanie przynieść pacjentowi ulgę w bólu, a nawet doprowadzić do zmniejszenia dolegliwości. Warunkiem jest oczywiście właściwe wykonanie masażu przez doświadczonego specjalistę. Istnieje wiele metod masażu, stosowanych w ramach zabiegów rehabilitacyjnych (np. masaż klasyczny, segmentarny, z wykorzystaniem akupresury itp.). Technika masażu dobierana jest ściśle do dolegliwości pacjenta.

Metodą często stosowaną obok masażu jest terapia manualna. Polega ona na przywracaniu kręgów i krążków międzykręgowych kręgosłupa na właściwe miejsce. Efekt osiągany jest poprzez rozluźnienie napięcia mięśni i odblokowanie stawów. Jest związany ze zmniejszeniem ucisku na struktury nerwowe kręgosłupa. Terapia manualna musi zostać wykonana w sposób właściwy, w pełnej współpracy z pacjentem, aby mogła przynieść efekty. Niewłaściwe jej przeprowadzenie może zwiększyć dolegliwości bólowe. Często jednak ból nasila się nawet po właściwie przeprowadzonej terapii, jednak z czasem zmniejsza się.

Coraz częściej stosowanym w leczeniu dolegliwości kręgosłupa zabiegiem jest kinezyterapia, czyli leczenie z wykorzystaniem ruchu. Fizjoterapeuta, pracując z pacjentem, jest w stanie zdiagnozować, jakiego typu ruchy sprawiają mu największy ból. Z czasem, poprzez wzmacnianie mięśni i pracę nad ogólną kondycją fizyczną pacjenta, możliwe jest skuteczne zwiększanie jego wytrzymałości mięśniowej oraz poprawianie nawyków ruchowych. Wsparciem w kinezyterapii bywa kinesiotaping, czyli przyklejanie na skórę specjalnych taśm, wspomagających pracę mięśni, odciążających mięśnie i stawy i poprawiających pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych. Dzięki taśmom możliwe jest wykonywanie ćwiczeń, które w zwykłych warunkach wiążą się z dolegliwościami bólowymi, co utrudnia progres.

Leczenie bólu kręgosłupa – czym je uzupełnić?

Walka z dolegliwościami kręgosłupa powinna być jak najbardziej kompleksowa. Dobre efekty daje połączenie zabiegów fizjoterapeutycznych z ogólną dbałością o kondycję fizyczną. Często bóle kręgosłupa są nasilone ze względu na nadwagę. Pacjentom zaleca się zatem utratę nadmiarowych kilogramów, np. poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Sprawdzone gabinety fizjoterapeutyczne świadczą usługi także w zakresie dietetyki.

Inne formy uzupełniające to np. fizykoterapia – zabiegi laserowe, polegające na naświetlaniu miejsc, w których występują bóle czy magnetoterapia, a więc stymulowanie polem magnetycznym tkanek w celu pobudzenia ich regeneracji i stymulacji zachodzących w nich procesów.

Osoby, którym lekarz lub fizjoterapeuta nie odradza podejmowania aktywności ruchowej mogą znaleźć wsparcie rehabilitacji w aktywności fizycznej. Często pomocna w terapii kręgosłupa okazuje się joga. Pozwala ona często poprawić mobilność mięśni i stawów oraz zmniejszyć generujące dolegliwości napięcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here