krzyż

Ból lokalizowany w okolicach Krzyża jest to jeden z najczęstszych dolegliwości bólowych kręgosłupa. Jego Częste występowanie w dolnej części pleców wynika z faktu, że właśnie ten odcinek jest najbardziej narażony na przeciążenie i zmiany zwyrodnieniowe. Przyczynami bólu Krzywa mogą być: dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe i schorzenia narządów wewnętrznych. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/bol-krzyza-najczestsza-lokalizacja-bolu-kregoslupa/ 

Bóle krzyża- czym są? 

Krzyż zlokalizowany jest w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Jest to odcinek, który zbudowany jest z pięciu kręgów lędźwiowych, a także jest najbardziej narażony na przeciążenia i zmiany zwyrodnieniowe. Odcinek krzyżowy, czyli kość krzyżowa jest to 5 zrośniętych ze sobą kręgów krzyżowych. 

Bóle pleców zlokalizowane są w w okolicy krzyżowo- lędźwiowej posiadają określenie bólu krzyża. Takie nazewnictwo nie zawsze jest precyzyjny, ponieważ dolegliwości mogą przechodzić zarówno od kręgosłupa jak i otaczający go mięśni i więzadeł oraz promieniować do narządów jamy brzusznej czy miednicy mniejszej. 

Skąd biorą się bóle krzyża? 

Bo nie krzyczę najczęściej nie mają przyczyny ściśle określonej, a zazwyczaj są konsekwencją przeciążenia dolnego odcinka pleców. 

Siedzący tryb życia, podnoszenie dużych ciężarów czy intensywna aktywność fizyczna sprzyjają powstaniu tych nieprawidłowości. Mogą być to schorzenia takie jak: 

  • przeciążenie mięśni, ścięgien lub więzadeł 
  • dyskopatie – uszkodzenie krążka międzykręgowego 
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgów 

Takim efekcie dochodzi do nadmiernego skurczu mięśni pleców, a tak już do ucisku na nerwy czy rdzeń kręgowy. Pojawiają się też bóle kręgosłupa. Innymi przyczynami bólów w krzyżu są złamanie kręgu w przebiegu osteoporozy, zwężenie kanału kręgowego, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa lub nowotwory kręgosłupa. 

No istotniejszy mi czynnikami ryzyka, które sprzyjają wystąpienia bólów w krzyżu są: 

  • nadmierna masa ciała, 
  • podeszły wiek, 
  • przewlekły stres, 
  • palenie papierosów, 
  • praca siedząca, 
  • występowanie ból w krzyżu. 

Zobacz też: http://www.bikeaction.pl/czym-jest-osteoporoza-przyczyny-i-leczenie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here