Jak dobierać rękawice bokserskie dla początkujących

Jesteś początkującym bokserem? A może dopiero myślisz o rozpoczęciu treningów na ringu? Zapewne potrzebujesz wskazówki na temat tego, jak prawidłowo dobrać akcesoria, w tym głównie rękawice bokserskie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie parametry będą najlepsze dla amatora.

Rękawice – znaczenie dla boksera

Wyprowadzanie precyzyjnych ciosów to najważniejsza umiejętność, jaką musi wypracować bokser. Oczywiście nie może tego robić gołymi dłońmi, stąd  konieczność zainwestowania w rękawice. Jednak nie mogą to być jakiekolwiek rękawice bokserskie, a akcesoria odpowiednio dopasowane do wieku, wagi, stopnia zaawansowania boksera. Dobrze dobrane będą mocno przylegały do dłoni, opinały je i stabilizowały, jednak bez ryzyka utracenia czucia czy spowolnienia ruchów.

Przy zakupie rękawic liczy się to:

  • jaka jest płeć, wiek i waga zawodnika – inne są rękawice bokserskie damskie, a inne męskie,
  • rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej – inne są rękawice do kickboxingu, a inne do klasycznego boksu,
  • jaki masz budżet przeznaczony na inwestycję,
  • czy potrzebne ci rękawice treningowe, czy rękawice na walkę.

Rękawice dla początkującego – jaki materiał?

Bez względu na to, czy kupujesz rękawice bokserskie damskie, męskie czy dziecięce zastanów się, z jakiego materiału mają być one wykonane. Wybór jest między dwoma głównymi typami rękawic, czyli skórzanymi i uszytymi ze skóry syntetycznej. Musisz mieć na uwadze, że skóra naturalna jest trwalsza, ale też droższa. Na początku wystarczające są rękawice z materiałów syntetycznych.

Rozmiar rękawic dla boksera amatora

Rozmiar, ale też waga to istotny parametr rękawic bokserskich dla początkujących. Najpopularniejsze warianty rękawic bokserskich to te w przedziale 10-16 uncji (OZ). Rozmiar 10 to rękawice treningowe, a wyższe to te używane do walk na ringu. Im większa waga rękawicy, tym można podejrzewać, że jest ona bardziej solidnie wykonana, ale też cięższa, czyli utrudnia precyzyjne i szybkie wykonywanie ruchów. 

Kluczowe jest ścisłe doleganie rękawicy na całej powierzchni dłoni i na nadgarstku, z uwzględnieniem założonych już owijek czy bandaży. Aby lepiej dopasować rękawice do dłoni, zaleca się wybór modeli zapinanych na wygodny rzep.

Inne istotne cechy pierwszych rękawic

To jeszcze nie wszystko, co ma znaczenie przy wyborze pierwszych rękawic. Istotne, z perspektywy początkującego jest to, do jakiego sportu walki będzie używał tych akcesoriów. Np. sztuka Muay Thai wymaga rękawic o bardziej spłaszczonym kształcie, co umożliwia walkę w klinczu i precyzyjne łapanie przeciwnika. Boks klasyczny i kickboxing to z kolei charakterystyczna, nieco wypukła budowa balonowa.

Stoisz przed wyborem pierwszych rękawic i nie jesteś pewien, które będą najlepsze? Decyzja może nie być łatwa, ale zebrane informacje na pewno pomogą Ci ją podjąć! Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak dobierać rękawice bokserskie dla początkujących?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here