Joga dla początkujących

Jak często zastanawiałaś się, czy nie warto wreszcie byłoby ruszyć się sprzed komputera i zacząć ćwiczyć? Takie rozmyślania zazwyczaj kończą się na etapie planowania, bo kondycja nie ta, ciężko znaleźć czas, nie chce nam się dojeżdżać do klubu fitness i tak dalej. A może dobrą propozycją będzie joga dla początkujących? Możesz ćwiczyć w domu, więc nie tracisz czasu na dojazdy. Nie musisz mieć super kondycji – joga dla początkujących jest właśnie po to, żeby ją stopniowo wyrobić. A do tego nie potrzebujesz wcale drogich strojów i akcesoriów do ćwiczeń. Wystarczy mata i pozytywne nastawienie!

Joga dla początkujących – dlaczego warto?

Joga ma swoje początki wiele wieków temu w Indiach. Opracowana została jako system technik oddechowych i ćwiczeń mający na celu samodoskonalenie się tak pod względem fizycznym, jak i duchowym.

Nawet joga dla początkujących i proste asany, które wykonujemy na początek, przybliżają nas do tego celu. Ćwiczenia wzmacniają i rozciągają mięśnie, poprawiają kondycję i wydolność organizmu. Rozciąganie mięśni i ścięgien jest ważne, ponieważ prowadzimy zazwyczaj siedzący tryb życia, mięśnie słabną i przykurczają się, powodując dolegliwości bólowe.

Joga dla początkujących to także nauka prawidłowego oddychania. Nie chodzi wcale o wstrzymywanie oddechu, raczej o to, żeby oddychać wolniej, rytmicznie i całym brzuchem, nie jedynie górną połową klatki piersiowej. Głęboki oddech, w który zaangażowana jest przepona, znacznie lepiej dotlenia organizm.

Czego potrzebujesz, żeby zacząć ćwiczyć jogę?

Przede wszystkim potrzebne jest postanowienie, a następnie jego realizacja. Bez trudu znajdziesz szkołę jogi, która będzie odpowiadać twoim potrzebom. Nie chcesz ćwiczyć w grupie i tracić czas na dojazdy? Ćwicz online, w domu. Instruktor będzie widział cię za pośrednictwem kamerki, więc pomoże ci skorygować błędy.

Do jogi potrzebna jest mata, najlepiej z powłoką antypoślizgową, oraz wygodny strój. Jeśli zamierzasz wykonywać tzw. odwrócone asany, na przykład stać na głowie, pamiętaj, żeby ubranie nie było zbyt luźne – będzie opadać i przeszkadzać.

Joga dla początkujących – dlaczego warto ćwiczyć systematycznie?

Joga dla początkujących to także nauka systematyczności. Trenujemy ciało, ale również siłę woli, a co za tym idzie – wzmacniamy ducha! Jogę najlepiej jest ćwiczyć dwa, trzy razy w tygodniu. Na ćwiczenia przeznaczmy około pół godziny, ale nie zapominajmy też o rozgrzewce i o wyciszeniu na zakończenie zajęć.

Regularne ćwiczenie wyrobi w nas nawyk systematyczności, zaś mięśnie będą stopniowo przyzwyczajać się do wysiłku. Niektórzy rekomendują ćwiczenie jogi codziennie, ale to odłóżmy na czas, gdy nabierzemy większej wprawy. Na początku warto robić dzień, dwa przerwy, tak by organizm nienawykły do fizycznej aktywności miał czas się zregenerować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here