organiczny sklepik

Od pewnego czasu liczba osób dbających o zdrową dietę sukcesywnie się powiększa. Spowodowane to może być zarówno szerzącą się modą na zdrowy styl życia, jak również coraz większą świadomością społeczeństwa na temat wpływu codziennego jadłospisu na organizm. Mimo tego, że większość popularnych sklepów posiada w swoim asortymencie zdrową żywność, to zwolennicy ekologicznych produktów, chcący zaopatrzyć się w produkty organiczne mają przed sobą spore wyzwanie. Dlaczego?

Obecne w marketach półki ze zdrową żywnością z pewnością cieszą się zainteresowaniem klientów, jednak nie zawsze produkty na nich umieszczone można określić jako zdrowe. Duże sieci sklepów, podążając za modą i potrzebami klientów, wprowadziły działy z ekologiczną żywnością, ale to nie oznacza, że jedynie taka żywność się w nich znajduje. Na półkach można znaleźć przeróżne produkty nafaszerowane cukrem oraz przekąski, które mogłyby się wydawać idealnymi zamiennikami batoników czy ciastek, a wcale nimi nie są.

Przykładem mogą być dosładzane mleka roślinne, gotowe owsianki lub ciasteczka i batoniki, których skład potrafi przerazić. Podobnie jak cena niektórych produktów, która niekoniecznie idzie w parze z jakością. Bardzo dobrym wyjściem z tej sytuacji jest czytanie składów produktów, które zamierzamy kupić, ponieważ daje nam to pewność, że jest on zdrowy. Traktując w taki sposób wszystkie produkty można zauważyć, że wiele produktów w sklepach ma dobry skład, a wcale nie znajduje się w dziale ze zdrową żywnością.

Warto również zwrócić uwagę na opakowania produktów, ponieważ producenci umieszczają na nich napisy typu: „eko”,”ekologiczny”, „bio”, „organic”, „organiczny”, co nie zawsze ma wiele wspólnego z prawdą. W efekcie niczego nieświadomy konsument płaci za taki towar wyższą cenę, a otrzymuje produkt, który nie różni się niczym od swojej wersji spoza działu ze zdrową żywnością.

Aby uniknąć takiej sytuacji należy zawsze sprawdzać, czy opakowanie żywności ekologicznej posiada oznaczenie certyfikatu, takiego jak: Certyfikat Rolnictwa Ekologicznego. Symbolem Europejskiego Certyfikatu Ekologicznego jest listek złożony z białych gwiazdek na zielonym tle, tego oznaczenia warto szukać na opakowaniach żywności w zdrowych działach.

marchewki

Kiedy znajdziemy w swojej okolicy organiczny sklepik sprawa ma się nieco inaczej, ponieważ produkty, które się tam znajdują powinny być ekologiczne, a więc ryzyko tego, że zostaniemy oszukani jest mniejsze. Niestety ceny w takich sklepach są zazwyczaj wyższe niż w marketach, jednak czy towary tam sprzedawane są warte swojej ceny? W większości tak. Właściciele takich sklepików dbają o ich dobrą renomę, a więc nie będą posiadać w swoim asortymencie produktów nastawionych na zysk przez wprowadzenie konsumenta w błąd.

W ekologicznych sklepach warto robić zakupy, jeśli nie odnaleźliśmy na półkach działu ze zdrową żywnością, znajdujących się w marketach, produktu, który spełniałby nasze oczekiwania, ponieważ towar z takiego sklepu z pewnością będzie charakteryzował się wysoką jakością. Jak zostało wcześniej wspomniane ceny w organicznych sklepach są wyższe od oferowanych w marketach, jednak za poczucie pewności jakości produktu warto zapłacić.

Oczywiście wiadomo, że nie każdy towar z ekologicznego sklepu będzie wart naszej uwagi. Czasami można znaleźć o wiele korzystniejszą ofertę zdrowego produktu w markecie, a w takim wypadku nie warto przepłacać. Kolejnym przykładem towarów, których zakup w sklepie ze zdrową żywnością należy przemyśleć są produkty mające taki sam skład w wersji tradycyjnej i ekologicznej.

Markety zachęcają kolorowymi półkami ze zdrową żywnością, która niekoniecznie taka jest, co sprawia, że trzeba być czujnym na każdym kroku. Podczas podejmowania decyzji dotyczącej zakupu danego należy dokładnie przeczytać skład produktu i porównać go ze składem produktu w wersji tradycyjnej. Jeżeli towar jest nafaszerowany cukrem i chemią to nie warto go kupować.

fasolka

Warto również obejrzeć opakowanie produktu w celu znalezienia oznaczenia certyfikatu. Żywność certyfikowana z pewnością jest ekologiczna. Jeżeli nie znajdziemy w markecie żywności, która spełnia nasze oczekiwania, możemy udać się do sklepu organicznego, w którym otrzymamy produkty wysokiej jakości, jednak po cenie wyższej niż w markecie. Oczywiście nie warto zrażać się ceną, jeśli zależy nam na pewnej jakości produktów.

Nie ma przepisu idealnego na zdrowe zakupy. Kluczem wydaje się czytanie składów produktów i porównywanie ich oraz szukanie żywności spełniającej nasze oczekiwania zarówno w marketach, jak i ekologicznych sklepach, ponieważ jakość produktów oraz nasze zadowolenie z nich jest najważniejsza. Czy to ważne, że miejscem zakupu żywności był organiczny sklepik albo market?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here