Pompki – popularne ćwiczenie fizyczne

Pompki to jedno z najbardziej znanych i najpopularniejszych ćwiczeń fizycznych. Regularne wykonywanie pompek pozwala budować mięśnie klatki piersiowej, ramion, barków, tułowia, a także mięśnie brzucha. Poprawnie wykonywane pompki angażują do pracy również mięśnie pośladków i nóg. Wykonywanie pompek to również sposób na silne stawy i nadgarstki.

Zalety pompek

Pompki to popularne ćwiczenie zarówno podczas treningu sportowców, w wojsku, jak i w szkole na zajęciach wychowania fizycznego. Wykonywanie pompek to doskonały sposób na kształtowanie mięśni, na poprawę ich siły, na poprawę ogólnej wytrzymałości organizmu i kondycji.

Wykonywanie pompek bardzo korzystnie wpływa na kręgosłup, wzmacnia go, zwłaszcza jego dolną część. Pompki to idealne ćwiczenie dla osób, którym brakuje czasu na dłuższe treningi, na wyjścia na siłownię, na pompki wystarczy poświęcić kilka minut w ciągu dnia.

Można je wykonywać wszędzie. Wystarczy tylko podłoga, bez znaczenia jest więc, czy jesteśmy w domu, czy na wyjeździe. Dużą zaletą pompek jest to, że są one darmowe. Nie musimy płacić za karnet na siłownię, nie potrzeba też specjalnego sprzętu do ich wykonywania. Chociaż wykonywanie pompek można sobie ułatwić stosując uchwyty do pompek. Uchwyty pozwalają zwiększyć skuteczność ćwiczeń oraz zapobiec urazom stawów.  

Pompki wbrew pozorom nie są nudnym i monotonnym ćwiczeniem. Jest wiele wersji tego ćwiczenia, dzięki nim można urozmaicać treningi oraz kłaść szczególny nacisk na konkretne partie mięśni.

Zasady wykonywania pompek

Pompki to ćwiczenie proste technicznie, trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim należy dostosować poziom trudności do swoich możliwości. Na samym początku  najważniejsza jest nie ilość, lecz jakość. Wiele osób zaczynających ćwiczyć pompki stawia na ilość, spodziewając się szybkich efektów, podczas gdy pompki wykonywane są słabo technicznie.

Trenowanie pompek na początku może sprawiać problemy, ale potrzeba trochę cierpliwości. Z czasem trudności te ustąpią, a efekty ćwiczeń będą bardzo widoczne. Pompki są ćwiczeniem zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, mogą być wykonywane w sposób klasyczny, na jednej ręce, można też wykonywać pompki w wersji damskiej. Najlepsze efekty wykonywania pompek uzyskamy w przypadku, kiedy między powtórzeniami nasze ciało jest stale uniesione w powietrzu i nie dotyka do podłoża.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here