Jaki sprzęt do domowej siłowni?

Tworzenie domowej siłowni jest coraz powszechniejsze, zwłaszcza w przypadku osób dysponujących zarówno odpowiednią przestrzenią, jak również i środkami do zakupu sprzętu – a nie mających czasu na chodzenie do placówki. Warto jednak przed stworzeniem takiego miejsca do ćwiczeń zastanowić się, w jaki sprzęt dobrze jest zainwestować, zwłaszcza w przypadku, gdy będą z siłowni korzystać osoby w różnym wieku.

O ile jeszcze kilkanaście lat temu domowa siłownia była synonimem luksusu, o tyle dziś praktycznie każdy, kto ma wolny pokój, może w nią zainwestować. W sklepach sportowych bez problemu znajdą się nawet specjalne zestawy sprzętów, którymi można takie miejsce zapełnić. Gotowe jednak nie zawsze oznaczają lepsze. Sprawdźmy, o czym pamiętać, tworząc siłownię do własnej dyspozycji.

Czy trzeba wydawać tysiące?

Tak, jeśli mamy je akurat przeznaczone do wydania na siłownię. W przeciwnym wypadku jesteśmy w stanie skompletować podstawowy sprzęt do ćwiczeń za kilkaset złotych. Cena rośnie, gdy wybieramy lepszych producentów oraz większą ilość rozbudowanych narzędzi do ćwiczeń. Są jednak rzeczy, które wręcz musimy mieć w swojej domowej siłowni. Przede wszystkim będzie to mata amortyzująca, zwana również matą ochronną. Jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona podłoża przed uszkodzeniem przy np. przypadkowym upadku sprzętu takiego jak sztanga albo hantle. Będzie ona też tłumić odgłosy pracujących sprzętów, co uchroni nas przed gniewem domowników… albo sąsiadów! Niezbędne jest również zadbanie o wentylację (np. zainwestowanie w siatki ochronne, aby owady nie wpadały przez otwarte okna) oraz klimatyzację, by uczynić trening przyjemniejszym, gdy pomieszczenie jest raczej ciepłe.

Co ze sprzętem?

Oczywiście, dochodzimy do sedna. Domowa siłownia nie może istnieć bez odpowiedniego sprzętu. Podstawowy dylemat brzmi: czy lepiej zainwestować w ławkę treningową, czy może w atlas? Ławka będzie lepsza dla osób, które chcą budować masę oraz mają kogoś, kto może je asekurować podczas treningu. Atlas będzie często nieco droższy, zwłaszcza gdy wybierzemy rozbudowaną wersję, ale pozwoli na budowanie rzeźby i samodzielny trening bez asekuracji. Jeden z tych sprzętów jest niezbędny i musimy tylko zastanowić się, który lepiej sprawdzi się w przypadku wszystkich osób korzystających z domowej siłowni. Co prócz niego? Znów, wszystko zależy od oczekiwań. Może to być np. rowerek stacjonarny, orbitrek. Przydatne będą gumy elastyczne, skakanki, rozmaite drążki, równoważnie czy hantle. Zbierając sprzęt do siłowni musimy pamiętać o tym, aby był możliwe jak najbardziej dopasowany również do ogólnorozwojowego treningu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here