Warzywa pochodzące z dobrych źródeł są idealną opcją w diecie. Warto zwracać uwagę na jakość kupowanych produktów. Ograniczenie ilości środków chemicznych w trakcie uprawy może pozytywnie wpływać nie tylko na skład, ale również smak. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie sklepów, które zaopatrują się u lokalnych rolników. W takim przypadku możemy być pewni, że rośliny są świeże i nie musiały przebyć długiej drogi.
Zazwyczaj ogranicza to ilość konserwantów, które są stosowane w celu ochrony przed psuciem. Innym rozwiązaniem, które może stosować każdy, jest uprawa własnych grządek.
Warzywa na balkonie mogą okazać się idealnym rozwiązaniem nawet w blokach
Wystarczy, że odpowiednio dopasujemy gatunki. Należy sięgać wtedy po odmiany, które nie wymagają dużej ilości miejsca, ale równocześnie dostarczają znaczne dawki składników odżywczych.
Idealnym przykładem może być koper lub natka pietruszki. Zawarte są w nich liczne witaminy i minerały. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie uzupełnić dietę o niezbędne składniki. Samo hodowanie nie będzie stanowiło problemu. Rośliny te nie są szczególnie wymagające. Z tego powodu każdy sobie z nimi poradzi. Warto wziąć taką opcję pod uwagę zwłaszcza na początku wiosny. Dzięki temu przez wiele miesięcy będziemy korzystać ze świeżych warzyw. Warto jednak wiedzieć jak prawidłowo ułożyć jadłospis. Samo wykorzystywanie zdrowych pokarmów to nie wszystko.
Niezbędne jest zachowywanie różnorodności. W ten sposób pozyskamy składniki ze wszystkich grup i zapobiegniemy pojawieniu się jakichkolwiek braków. Nie możemy jednak dobierać tego bez większego zastanowienia. Niezbędne jest dokładne analizowanie diety i planowanie jej z wyprzedzeniem. W ten sposób będziemy w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości i odpowiednio je skorygować. Najlepiej jest rozpisywać jadłospis na cały tydzień.
Pomiędzy poszczególnymi dniami może dochodzić do odchyleń od ustalonych limitów. Jednak w dłuższej perspektywie powinno być to uzupełniane. Należy bazować na ogólnej kaloryce. Musimy ustalić ją już na samym początku. Stanowi to limit, którego nie możemy przekraczać. Jednak równocześnie ewentualne deficyty nie mogą być przypadkowe i zbyt duże. Wszelkie odchylenia od tej wartości pobudzają organizm do konkretnej pracy. Z tego powodu zmniejszanie ogólnej kaloryki prowadzi do chudnięcia. Zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i jest stale pogłębiane.
Deficyty muszą być niewielkie i utrzymywane na tym samym poziomie przynajmniej przez tydzień. W ten sposób maksymalnie wykorzystamy potencjał, jaki daje nam dana kaloryka. Częstsze zmiany mogłyby być zbyt drastyczne dla całego organizmu. W przypadku tycia niezbędna jest nadwyżka. Jednak powinna być prawidłowo dostosowana pod względem oczekiwanych rezultatów. Najczęściej stosuje się ją w celu dalszego budowania masy mięśniowej.
Zwiększenie podaży kalorii jest wtedy niezbędne. Ogólną wartość powinniśmy podzielić na trzy grupy makroskładników. Wszystkie z nich są niezbędne do funkcjonowania organizmu. Jednak w przypadku węglowodanów możemy pozwolić sobie na znaczne ograniczenia. Istnieją specjalne szlaki odpowiedzialne za ich produkcję. Jest to jedyny taki przypadek pośród wszystkich związków odżywczych. Z tego powodu ewentualne zmiany proporcji powinny odbywać się ich kosztem. Zwiększeniu mogą ulegać wtedy białka i tłuszcze. Ich podaż nie może spadać poniżej określonego minimum. Zaburzona mogłaby wtedy zostać ogólna gospodarka organizmu.
Zazwyczaj prowadzi to do licznych zmian w przebiegu poszczególnych reakcji Ogromne znaczenie ma tu praca układu hormonalnego. Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego wytwarzania związków regulujących funkcjonowanie pozostałych narządów. Z tego powodu ich braki skutkują zazwyczaj dość szybko pojawiającymi się dolegliwościami. Naprawianie tych nieprawidłowości może być bardzo skomplikowane i czasochłonne. Z tego powodu zaleca się dbanie o dostarczanie kwasów tłuszczowych wraz z pożywieniem.
Możemy czerpać je z różnorodnych źródeł. Znajdują się w dużej ilości w roślinach. Awokado może być wykorzystywane w sałatkach lub jako dodatek do dań. Inną opcją są oleje tłoczone na zimno oraz orzechy i nasiona. Możemy również zdecydować się na produkty odzwierzęce. Mięsa, ryby oraz nabiał są zazwyczaj bogate w cenne związki. Dostarczają także białko, które bierze udział w procesach odpornościowych oraz budulcowych. W diecie wegańskiej może być czerpane z roślin strączkowych. Odpowiednio przygotowane mogą przypominać w smaku potrawy wykonane z mięsa lub ryb.