zdrowy sklep

Zdrowa żywność podbija świat. Składa się na to wiele czynników, w dużej mierze wpływ na to ma zwiększenie świadomości wśród ludzi. Wiele osób bardzo dba o to, co je w ciągu dnia. Już wiadomo, że nie tylko ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia ma wpływ na nasz organizm, bardzo ważna jest też jakość składników, z których posiłki są przygotowywane.
Dobre jakościowo produkty są gwarancją nie tylko smaku, który będzie odpowiadał wszystkim podniebieniom, ale także posiadał składniki, które wpłyną pozytywnie na stan organizmu.

„Zdrowy sklep” to miejsce obowiązkowe dla każdego maniaka szeroko rozumianego zdrowego jedzenia. W takim miejscu można się zaopatrzyć w produkty, których nie ma sensu szukać w dyskontach czy dużych sieciach supermarketów. Takie produkty nie są na tyle popularne aby były dostępne wszędzie, często są to także produkty sprowadzane specjalnie zza granicy, niedostępne w kraju, z niedługim terminem ważności co automatycznie wyklucza ich dystrybuowanie przez duże sieci.

„Zdrowy sklep” przez Internet?

Oczywiście, że tak. Są jeszcze osoby, które nie do końca przekonały się do robienia zakupów w sklepach internetowych, wolą dokładnie obejrzeć opakowanie, sprawdzić konsystencję produktów, przeczytać skład, powąchać. Powąchać co prawda przez internet się nie da, ale każdy sklep ze zdrową żywnością zamieszcza na stronie pełny skład produktu, a ponadto punktuje zalecenia przechowywania.

Wiedza o przechowywaniu produktów jest bardzo istotna zwłaszcza gdyby uświadomić sobie, że poprawnie przechowywane produkty mogą zachować swoją świeżość przez długi czas. Poprawne przechowywanie to stwierdzenie tożsame ze stosowaniem się do zaleceń producenta, to on bowiem wie najlepiej jak przedłużyć świeżość swoich produktów.

kapusta

Sklepy internetowe posiadają szeroki wachlarz produktów, które swoim wyglądem i opisem zachęcają do ich kupienia. Czy jednak można wierzyć na słowo, że każdy sklep internetowy z żywnością jest „zdrowym sklepem”? Wydaje się, że nie. We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i dokładnie czytać składy produktów i porównywać je ze składami z innych sklepów. Świadomość społeczna jest na tyle duża, że nie trzeba już mówić o unikaniu wszelkiego rodzaju emulgatorów i konserwantów (wszelkie „e” zawarte w składzie).

Warto jednak zwrócić uwagę na tłuszcze (nasycone i nienasycone), cukry (proste i złożone) produkty pochodzenia naturalnego i te sztuczne. Warto zwrócić baczną uwagę na witaminy i minerały, które są podane w składzie, wiadomo że ludzki organizm do poprawnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości tych substancji. Niektóre z nich przyswajają się dopiero gdy rozpuszczą się w tłuszczach.

Czy produkty w „zdrowych sklepach” są o wiele droższe od tych kupionych w „zwyczajnych sklepach”? Często tak bywa. Jest to spowodowane specyfiką produktów. „Zdrowy sklep” proponuje produkty najwyższej jakości, nieoszukane, bez sztucznych wypełniaczy czy barwników, takich nie da się kupić w dyskoncie. Dwa słoiki masła orzechowego, pozornie identyczne produkty gdyby spojrzeć na ich składy różnią się od siebie diametralnie. Warto o tym pamiętać i zamiast kupić wiele rzeczy, których jakość pozostawia wiele do życzenia, warto zainwestować w te lepsze jakościowo, ale w mniejszej ilości.

Sklepy tego typu starają się być zdrowe nie tylko dla potencjalnych kupców, ale wiele z nich pracuje nad tym aby jak najbardziej chronić środowisko. Produkty pozyskiwane w sposób fair trade, bez- tak dzisiaj przecież powszechnego- wykorzystywania niewolniczej pracy osób, które często nie są pełnoletnie. Sposób zapakowania zakupów także ma znaczenie. Każdy kto kiedykolwiek zamawiał przez internet jakiekolwiek zakupy wie, że po otwarciu paczki często wysypują się z niej wielkie ilości plastiku, który bez wątpienia wyląduje w przyszłości w kontenerze.

warzywa

„Zdrowy sklep” aby zapobiec takiemu zjawisku często inwestuje w formy pakowania zgodne ze stylem zero waste czy less waste. Zamiast plastiku wykorzystuje się drewniane trociny, często posiekany karton, który w swoich funkcjach ochronnych wcale nie odstaje od tak dziś powszechnej folii bąbelkowej.

W sklepach można dostać także suplementy, ale nie sztuczne i stworzone w laboratoriach, a pochodzące z natury. Zielona japońska herbata matcha, spirulina, guarana i wiele innych można w bardzo korzystnej cenie zakupić w zdrowych sklepach i to na nich oprzeć codzienną suplementację. Zdrowy sklep to także miejsce gdzie można nabyć popularne superfoods. Jagody goji czy nasiona chia są trudne do zdobycia, ale nie w „zdrowych sklepach”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here