Kosmetyki do twarzy na dzień - Codzienna pielęgnacja

Warunki atmosferyczne, stres, promieniowanie słoneczne, upływający czas oraz grawitacja są dla skóry bezlitosne. Powodują powstawanie nieodwracalnych zmian starzeniowych, a także mogą być przyczyną niedoskonałości, suchości skóry, niekorzystnych zmian w jej kolorycie czy strukturze. Aby zachować młodą, zdrową skórę i jednocześnie zapewnić sobie komfort związany z jej odpowiednim nawilżeniem należy przestrzegać zasad pielęgnacyjnych i w taki sposób dobrać kosmetyki by jak najlepiej odpowiadały potrzebom skóry.

Oczyszczanie jako podstawa pielęgnacji

Odpowiednio zaplanowana pielęgnacja dzienna rozpoczyna się nie o poranku, a wieczorem dnia poprzedniego. Jednym z kluczowych etapów dbania o skórę twarzy jest jej odpowiednie oczyszczanie. Przemycie twarzy wodą jest niewystarczające, zwłaszcza w przypadku Pań, które noszą makijaż i część dnia przebywają na zewnątrz, narażone na kurz, pyły i zanieczyszczenia organiczne unoszące się w powietrzu.

Żele, mydła, pianki, olejki – co wybrać podczas rytuału oczyszczania twarzy?

Aby oczyścić odpowiednio skórę i przygotować ją na przyjęcie składników zawartych w kremach czy serum należy użyć czegoś więcej niż wody. Makijaż zaleca się usuwać płynem micelarnym lub płynem dwufazowym. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe dobór płynu do pielęgnacji okolic oczu jest szczególnie ważny. Po usunięciu makijażu można przystąpić do oczyszczania twarzy żelem, pianką, mydłem lub olejkiem zawierającym emulgatory. Emulgatory zawarte w olejkach do mycia twarzy powodują, że olej wraz z zanieczyszczeniami miesza się z wodą, dzięki czemu możliwe jest usuniecie sebum i nagromadzonego brudu oraz resztek makijażu. Preparat myjący dopasuj do stylu swojego życia i rodzaju cery. Zadbaj o to by był łagodny, nie drażnił i nie wysuszał skóry.

Oczyszczanie rano

W większości przypadków o poranku nie jest konieczne ponowne, agresywne oczyszczanie twarzy. Dla wielu skór wystarczające jest przetarcie powierzchni tonikiem lub płynem odświeżającym (w jego roli dobrze sprawdzają się napary ziołowe). Skórę tłustą i mieszaną można rano oczyszczać podobnie jak wieczorem – używając tradycyjnie żelu lub pianki myjącej.

Wybór odpowiedniego kremu i pielęgnacja okolic oczu

Po umyciu twarzy i przetarciu jej normalizującym tonikiem należy nałożyć krem. W zależności od typu cery w aptekach i drogeriach można dostać kremy o zróżnicowanych składach i formułach:

  • cera sucha – wymaga więcej nawilżania i natłuszczania. Krem do cery suchej zwykle jest cięższy i bardziej bogaty niż preparaty przeznaczone do pozostałych rodzajów cery. Wśród często stosowanych składników są: kwas hialuronowy, żel aloesowy, wyciągi roślinne np. z lipy, wyciąg z miodu, a także naturalne oleje – kokosowy, arganowy, z pestek malin czy lniany. Kremy do cery suchej mają za zadanie nawilżyć, odżywić i natłuścić twarz, dzięki czemu skóra nie swędzi, nie pęka i jest ukojona.
  • cera normalna – pomimo tego, że zwykle nie sprawia zbyt wielu problemów nie można zapomnieć o jej pielęgnacji. W przypadku cery normalnej dobrze sprawdzają się składniki nawilżające np. kwas hialuronowy, ceramidy, wyciągi roślinne i delikatne olejki.
  • cera mieszana – bywa wyzwaniem. Jednocześnie potrafi się przesuszać, a w okolicy brody, czoła i nosa jest przetłuszająca się. Kremy do cery mieszanej mają ją nawilżać i normalizować. Zawierają składniki odżywcze i łagodzące oraz zmniejszające łojotok – wyciągi roślinne, zioła, składniki mineralne oraz delikatnie natłuszczające i nawilżające.
  • cera tłusta – ma skłonność do powstawania zaskórników i niedoskonałości. Kremy do cery tłustej zawierają składniki, których zadaniem jest zmniejszenie niedoskonałości, stanów zapalnych.

Niewielką porcję kremu nałóż na twarz i dekolt, a następnie delikatnie wklep.

Krem pod oczy – rzeczywiście warto?

Skóra okolic oczu jest cienka, płytko unaczyniona i szczególnie wrażliwa, stąd konieczność stosowania w tej okolicy specjalnie dedykowanych produktów. Kremy pod oczy są badane pod względem bezpieczeństwa okulistycznego. Są lżejsze i nie obciążają delikatnej skóry wokół oczu i powiek. Wklepuj go bardzo delikatnie, najlepiej stosując małą porcję kremu aplikowaną palcem serdecznym (ma najmniejszą siłę, dzięki czemu nie rozciągniesz skóry).

Ochrona przeciwsłoneczna

Zarówno latem jak i zimą skórę twarzy w dzień należy zabezpieczać filtrami UV. O wybór odpowiedniego filtra poproś farmaceutę, który pomoże wybrać Ci odpowiedni faktor oraz formułę dopasowaną do potrzeb Twojej skóry. Filtry przeciwsłoneczne są zawarte zwykle w kremach na dzień i w kosmetykach kolorowych (pudrach, podkładach). jednak ich faktor jest zwykle niski. Ponadto nie są nakładane w odpowiedniej ilości by móc działać optymalnie, dlatego nie zapominaj o kremach przeciwsłonecznych. Promieniowanie UV jest czynnikiem rozwoju chorób skóry – czerniaka, a także przyczyną starzenia się skóry i powstawania na niej przebarwień.

Bez względu na rodzaj cery należy używać kremu na dzień, toniku i dokładnie oczyszczać skórę. Odpowiednio zadbana, nawilżona i odżywiona skóra nie tylko stanowi ozdobę, ale również jest świadectwem zdrowia i witalności.

Źródło: https://medikapoland.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here