ekologiczna bio sałata

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z produktami, które są określane jako „bio”, co oznacza, iż żywność jest bardziej naturalna, ekologiczna, a także wyprodukowana bez użycia nawozów sztucznych, pestycydów, antybiotyków, emulgatorów, barwników, glutaminianów, a także chemicznych środków ochrony roślin. W związku z tym, tego typu terminem coraz częściej określane są również owoce oraz warzywa, a w niejednym supermarkecie możemy znaleźć specjalne działy z produktami bio.

Świeże i naturalne produkty możemy wyhodować również sami, tworząc grządki we własnym ogródku lub zasiać całe pole uprawne. Przykładem może być ekologiczna bio sałata, którą możemy uprawiać nie tylko wiosną oraz latem, ale również po plonie głównym, czyli późnym latem oraz jesienią, co pozwala na ograniczenie porośnięcia ziemi chwastami, poprawia stan gleby, a przede wszystkim możemy cieszyć się dłużej świeżymi warzywami.

Ekologiczna bio sałata powinna zostać posiana na polu, w przypadku którego zostało przeprowadzone nawożenie organiczne, a w okresie jesieni można do tego celu wykorzystać obornik, w ilości od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu kilogramów ma metr kwadratowy.

Należy jednak pamiętać, iż ekologiczna bio sałata może być uprawiana najwcześniej w pierwszym, a najlepiej w drugim roku po nawożeniu obornikiem. W okresie wiosennym można natomiast jako nawóz wykorzystać kompost, który warto jest powtórzyć bezpośrednio przed wysiewem, a jego ilość powinna wynieść od dwudziestu do sześćdziesięciu kilogramów na metr kwadratowy.

Ekologiczna bio sałata jest dość łatwa w uprawie

Do jej prawidłowego wzrosty należy zapewnić żyzne oraz przewiewne podłoże, składające się głównie z gliny oraz piasku. Ekologiczna bio sałata nie powinna być uprawiana na terenach suchych, ponieważ zazwyczaj prowadzi ono do nadmiernego wypuszczania pędów, natomiast liście warzywa są gorzkie, w dotyku przypominają folię oraz szybko się rozrywają.

bio sałata

Ekologiczna bio sałata do prawidłowego wzrostu potrzebuje również odpowiedniej temperatury oraz światła, a najbardziej korzystne są miejsca nasłonecznione, przede wszystkim w pierwszej fazie rozwoju. W następnych okresach ilość promieni słonecznych może zostać ograniczone, jednak w każdej fazie uprawy należy zapewnić aby ekologiczna bio sałata posiadała środowisko wilgotne. Należy jednak zachować szczególną odporność podczas podlewania, gdyż zbyt duża ilość wody będzie skutkować chorobami grzybiczymi.

Ekologiczna bio sałata nie potrzebuje dużo czasu na wegetację, która trwa zazwyczaj od czterdziestu pięciu do sześćdziesięciu dni i jest to warzywo jednoroczne.
Ekologiczna bio sałata ma kilka odmian, różniących się okresem ich wysiania. Gatunki wiosenne nadają się do uprawy już od kwietnia i są to warzywa wrażliwe na chłód i przymrozki, odmiany traktowe jako poplon można natomiast wysiewać w sierpniu, a nawet we wrześniu.

Ekologiczna bio sałata wymaga również odpowiedniego rozmieszczenia w gruncie, dla gatunków wczesnych należy zapewnić pole o wymiarach dwadzieścia pięć na trzydzieści centymetrów na sztukę, natomiast odmiany poplonowe wymagają nieco więcej miejsca, czyli czterdzieści na dwadzieścia cztery centymetry na sztukę. Ponadto istnieją dwie możliwości uprawy, jedną z nich jest rozsad, a drugą sianie wprost do gruntu.

W pierwszym przypadku wykorzystywana jest ekologiczna bio sałata o wydłużonym okresie wegetacji, którą umieszcza się w gruncie po upływie od czterech do pięciu tygodni od momentu wysiania. Należy również pamiętać, iż zarówno nasiona warzyw, jak i młode roślinki nie mogą być wkopywane na zbyt dużą głębokość, a optymalną wartością jest od jednego do dwóch centymetrów

sałata

W przypadku gdy ekologiczna bio sałata jest wysiewana z nasion, to należy umieścić je w specjalnych rowkach utworzonych w grządkach, następnie powinno się przysypać je ziemią oraz obficie podlać wodą. Aby nie doprowadzić do tego, iż nagle jesteśmy w posiadaniu zbyt dużej ilości warzywa, warto jest dokonywać regularnych wysiewów w małych ilościach, co zapewni nam ich stopniowe dojrzewanie.

Istotne jest również to, jakie warzywa będą wzrastały na polu, na którym wzrasta ekologiczna bio sałata. Pomimo tego, iż jest ona warzywem mało wymagającym pod względem sąsiedztwa, to warto jest zwrócić uwagę na to co rośnie wokół niej. Ekologiczna bio sałata bardzo lubi towarzystwo kopru, cebuli, która chroni ją przed atakami mszycy, a także mięty, kminku, cząbru, grochu, ogórków, pomidorów oraz. kapusty. Niekorzystnymi sąsiadami będą natomiast pietruszki, seler oraz burak.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here