garnek

Warzywa należą do najzdrowszych i najbardziej popularnych produktów spożywczych. Jedzą je ludzie na całym świecie. Choć czasem różnią się one rodzajem, ale to wciąż są warzywa. Warzywa są ważnym i niezbędnym składnikiem ludzkiej diety. Stanowią źródło wielu witamin i minerałów.

Warzywa są roślinami jednorocznymi, jak np. pomidor

Albo dwuletnimi, tu przykładem może być cebula. Lub wieloletnimi, jak np. rabarbar. Wszystko zależy od rodzaju warzyw.
Niektóre z nich człowiek zjada w całości, to znaczy część nadziemną i część podziemną, jak jest w przypadku pietruszki lub buraka. U innych warzyw konsumuje tylko korzeń, jak to bywa np. z rzodkiewką lub marchewką. A u kolejnych zjada wyłącznie część nadziemną, tu przykładem może być kalafior, czy dynia.

Ludzie znają różne techniki przyrządzania warzyw. Najzdrowsze są wtedy, gdy zjadamy je na surowo. Lecz nie wszystkie warzywa możemy jeść na surowo. Bo trudno jest zjeść na surowo na przykład ziemniaka. Ale równie zdrowe są warzywa na parze. Niczego nie tracą ze swoich właściwości, są lekkostrawne i stanowią wartościowy pokarm dla człowieka. Mniej wartości mają warzywa gotowane. A jeszcze mniej smażone. Poza tym smażone są wysokokaloryczne i niestrawne. Aby zmniejszyć ich kaloryczność można je dusić pod przykryciem z niewielką ilością wody i minimalną ilością tłuszczu.

W skład warzyw wchodzą także te rośliny, które nie przypominają warzyw, jak na przykład grzyby, pąki kwiatowe kaparów, oliwki.
Warzywa istnieją na świecie od tysięcy lat. Pochodzą one z różnych stron świata. Na świecie używa się ponad dwieście pięćdziesiąt gatunków warzyw. W Polsce spożywamy ich około pięćdziesięciu gatunków.
Generalnie wszystkie warzywa posiadają cenne wartości i są zdrowe dla człowieka. Lecz niektóre są liderami wśród warzyw ze względu na ich wartości odżywcze.

gotowanie

Jak na przykład czosnek, który można zjadać na surowo lub używać do przyrządzania potraw. Znany był w Chinach i Indiach już pięć tysięcy lat temu. Uważany za roślinę leczniczą i wydłużającą życie. Posiada bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, choć rzadko jest używany, gdy przyrządza się warzywa na parze. Czosnek bardzo dobrze rozgrzewa ciało i wzmacnia odporność organizmu. Uważany jest za naturalny antybiotyk zwalczający infekcję.

Cebula, to także bardzo zdrowe warzywo. Pochodzi z Azji Środkowej. Znana była w Izraelu już w epoce brązu, czyli około pięciu tysięcy lat przed naszą erą. Znano jej cenne właściwości i uprawiano ją w czasach starożytnych. W Europie zaczęto uprawiać cebulę dopiero od połowy siedemnastego wieku. Cebula ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej, oraz w kuchni. Dezynfekuje, działa moczopędnie, obniża ciśnienie krwi i przyspiesza przemianę materii.

Czerwona fasola zaraz po soi jest bardzo cennym źródłem białka. Jest bogata w tiaminę. Działa przeciw depresyjnie. Polepsza pamięć i koncentrację. Niezbędna w diecie kobiet w okresie menopauzy.
Burak, to również bardzo wartościowe warzywo. Zapobiega osteoporozie, wzmacnia kości i zęby. Posiada wysoką zawartość żelaza, co jest cenne zwłaszcza w okresie ciąży. Buraki posiadają witaminę C i witaminy z grupy B. Oraz kwas foliowy, który wspomaga osoby borykające się z chorobą krwi.

Pomidory można również zaliczyć do warzyw wyjątkowych. Pomidor chroni nasze komórki przed uszkodzeniem i jest wspomagaczem w walce z nowotworami. Jest posiadaczem dużej ilości błonnika i dzięki temu wspomaga metabolizm. A więc jest sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę. Ale także reguluje poziom cukru i pracę układu nerwowego.

warzywa na parze

Równie cennym dla zdrowia warzywem jest papryka, która jest spokrewniona z pomidorem. Papryka posiada ogromną ilość witaminy C. I podczas obróbki termicznej traci ją znacznie wolniej niż inne warzywa. I jak najbardziej może być jednym ze składników, gdy robimy warzywa na parze. Papryka poprawia kondycję skóry, ponieważ zawiera witaminę K.

Warzywo to występuje w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i żółtym. Najłagodniejsza jest ta, która posiada żółty kolor. Warto pamiętać, że ostra papryka nie powinna być podawana dzieciom i osobom w podeszłych latach. Oraz tym ludziom, którzy cierpią na choroby układu pokarmowego. Papryka nie nadaje się też do łączenia z niektórymi innymi warzywami, np. z ogórkiem.

Warto jeszcze wspomnieć o dyni, w której zdrowe jest cale jej wnętrze. Dynia zawiera prowitaminę A, witaminę C, B. I cenne minerały: potas, magnez, żelazo, fosfor. Konsumując potrawy z dyni wspomagamy skórę, płodność, cebulki włosów, obniżamy cholesterol. To tylko niektóre zalety dyni, a jest ich znacznie więcej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here