warzywa strączkowe

Założeniem wegetarianizmu jest wyeliminowanie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego. Produkty z drobiu oraz mięso ryb dozwolone jest tylko w semiwegetarianizmie. Dieta wegetariańska pomimo tego, że coraz bardziej popularna, budzi wiele kontrowersji. Ma zarówno wielu przeciwników jak i zwolenników. Jedni twierdzą, że wegetarianizm nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb organizmu, drudzy natomiast są zdania, że ma on właściwości nawet prozdrowotne. Dieta ta nie tylko obejmuje eliminacje niektórych produktów, jest także stylem życia i pewnego rodzaju filozofią.

Dla kogo dieta wegetariańska?

Na ten rodzaj diety może przejść osoba, która zrezygnuje z jedzenie produktów odzwierzęcych z powodu przekonań, upodobań lub w związku ze stanem swojego zdrowia. Dieta bogata z przewagą produktów roślinnych jest bogata w cenne witaminy oraz aminokwasy. Pomoże osobom odchudzającym się lub cierpiącym na niektóre schorzenia. Wprowadzenie wegetarianizmu może być z początku trudne, jednak obecnie znajdziemy wiele przepisów na roślinne danie. Przechodzenie na wegetarianizm powinni skonsultować z lekarzem osoby z anemią, osteoporozą oraz osteopenią. Osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby niedożywione powinny przy stosowaniu diety suplementować witaminę B12.

Białko jest najważniejsze

Prawidłowo skomponowana dieta wegetariańska powinna dostarczać przede wszystkim odpowiedniej ilości białka. Przekonanie, że tylko białko zwierzęce jest pełnowartościowe, jest błędem. Jedno i drugie zawiera te same aminokwasy. Wzorcowe białko znajduje się przede wszystkim w jajkach, zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla organizmu.Jedząc produkty roślinne musimy komponować potrawy w sposób różnorodny. Produkty roślinne zawierają białko, lecz każdy z nich inny jego rodzaj. Najlepszym połączeniem są produkty zbożowe z mlekiem, jajkami, serem. Do nich dokładamy warzywa strączkowe. Warzywa natomiast jedzmy z kaszami, ryżami i orzechami.

fasola

Plusy i minusy wegetarianizmu

Dobrze ułożona dieta, może nam służyć do końca życia. Według badań wegetarianie żyją średnio ok. 3 lat dłużej niż mięsożercy. Mają oni również niższe ciśnienie krwi, poziom glukozy, trójglicerydów oraz cholesterolu. Ważą oni średnio o 15% mniej i nie mają problemów z nadwagą. Rzadziej również występują u nich choroby serca, cukrzyca oraz rak m.in. jelit czy żołądka. Ograniczenie mięsa powoduje mniej toksyn w organizmie. Rośliny dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy oraz antyoksydantów, mogą zmniejszać stany zapalne w organizmie oraz przeciwdziałać zaparciom.

Minusem jest to, że przejście na dietę wegetariańską może powodować niedobory w organizmie. Rezygnacja z czerwonego mięsa pozbawia nas żelaza i cynku, mogą jednak w pewnym stopniu uzupełnić go ryby, jajka oraz rośliny strączkowe. Jeśli rezygnujemy również z produktów mlecznych, może z kolei skutkować niedoborami wapnia. Pomogą je uzupełnić strączki oraz moczone nasiona zbóż. Dieta w której pozbawiamy się wszelkich produktów odzwierzęcych, jest praktycznie niemożliwa do zbilansowania, aby nie zabrakło nam witaminy B12.

Minusem jest również zbyt duża ilość błonnika w warzywach. Zmniejsza on wchłanianie składników mineralnych. Nadmierne spożywanie uprawianych hurtowo warzyw oraz owoców, może doprowadzić do zatrucia pestycydami. Najlepiej wybierać je z upraw ekologicznych.
Czeka nas również więcej gotowania w domu i mniejszy wybór potraw w menu restauracyjnym.

Wskazówki dla początkujących wegetarian

warzywa strączkowe, fasola

Przede wszystkim posiłki muszą być urozmaicone. oprócz owoców i warzyw pamiętajmy, żeby w menu znalazły się produkty zbożowe, mleczne oraz wysokobiałkowe. Dzięki tej zasadzie zmniejszymy ryzyko niedoboru składników w organizmie. Owoce i warzywa powinny być spożywane w ilości ok. 80 dag dziennie, a wybierając produkty zbożowe kupujmy tylko te z grubego przemiału. Pieczywo powinno być razowe, najlepiej z dodatkiem soi czy orzechów, Ciemny ryż, kasza jaglana oraz gryczana także powinna zagościć na stałe w naszej kuchni.

Surówki powinny być sporządzane tuż przed spożyciem a same warzywa niepoddawane zbytniej obróbce termicznej. Gotowanie powinna odbywać się na parze, razem ze skórką co pozwoli na zachowanie większej ilości witamin. Bób, groch, wszelkie odmiany soczewicy jedzmy, aby nie dopuścić do braku witaminy B. Na co dzień używajmy również olei roślinnych, tłoczonych na zimno. Są one bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E. Do wszystkich prawidłowych zmian metabolicznych, niezbędna jest woda. Wypijajmy jej około 2 litrów dziennie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here