Jak dobrać odpowiednie buty na rower

Jazda na rowerze to wspaniała forma aktywności, która pozwala zachować dobrą kondycję i zdrowie. Jakość naszych regularnych treningów w dużej mierze zależy jednak nie tylko od możliwości fizycznych i zaangażowania, ale także doboru ubioru. Jednym z kluczowych elementów stroju rowerzysty są buty rowerowe. Na jakie obuwie warto postawić wsiadając na siodełko?

Jakie buty najczęściej wybiera się na rower?

Zdecydowana większość rowerzystów, zanim sięgnie po profesjonalne obuwie rowerowe, jeździ w „zwykłych” butach. Nie ma w tym nic złego, jednak kiedy nasz poziom zaawansowania wzrośnie, warto zacząć rozglądać się za rozwiązaniem, które zapewni zdecydowanie więcej korzyści, a codzienne obuwie pozostawić raczej na spacery lub do biegania. Zwykłe obuwie dobrze sprawdzi się do jazdy po mieście, gdzie na raz pokonujemy krótsze dystanse oraz częściej zatrzymujemy się. Decydując się na jazdę w codziennym obuwiu warto zwrócić uwagę na jego jakość – dobre buty na rower powinny mieć dość sztywną podeszwę oraz dobrą przyczepność do pedałów.

Wiele osób sądzi, że na rower można wybrać się w dowolnym, odpasowanym pod względem rozmiaru obuwiu. Nie jest to jednak do końca prawda, a wkładanie obojętnie jakich butów na rower sprawdzi się jedynie w przypadku osób uprawiających okazjonalne przejażdżki. Rowerzyści traktujący swoje hobby w bardziej poważny sposób, powinni posiadać w swojej sportowej szafie co najmniej jedną, właściwie dopasowaną do formy aktywności parę butów. Jest to o tyle istotne, że nasze nogi, a konkretnie stopy, mają znaczący udział w jeździe na rowerze.

Buty rowerowe dla rowerzysty z prawdziwego zdarzenia

Buty rowerowe dla rowerzysty

Profesjonalne buty rowerowe dzielą się na dwa rodzaje – obuwie przeznaczone do pedałów platformowych oraz zatrzaskowych (STP). Te pierwsze sprawdzą się do użytkowania z dowolnym rodzajem pedałów obecnych w rowerze, drugie natomiast mogą być używane wyłącznie z pedałami zatrzaskowymi. Oprócz dopasowania butów do rodzaju pedałów, muszą one odpowiadać także stylowi jazdy oraz dyscyplinie kolarstwa, jaką uprawiamy.

Profesjonalne buty rowerowe SPD to specjalne obuwie z systemem zatrzaskowym. Jego obecność wiąże się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim buty rowerowe SPD to doskonały wybór dla rowerzystów pokonujących długie dystanse oraz poruszających się po szosach. Takie buty rowerowe pozwalają jechać szybciej oraz wkładać w to mniej wysiłku. Umożliwiają sprawniejsze pedałowanie oraz mniej męczą stopy, co docenimy zwłaszcza na długich dystansach. Tego typu obuwie dobrze sprawdzi się w rowerach typu MTB, gravel, cross, trekking i fitness bike.

Buty do pedałów platformowych z kolei najlepiej nadają się do jazdy wyczynowej np. enduro, freeride, dirt i street. Posiadają podeszwy o wysokiej przyczepności do pedałów oraz dodatkowe wzmocnienia konstrukcji, które pozwalają butom sprostać nawet najbardziej ekstremalnym wyzwaniom. Wybierając dowolne buty rowerowe, należy zawsze pamiętać o ich prawidłowym dopasowaniu do stylu jazdy, rodzaju posiadanego roweru oraz anatomicznej budowy stopy. Bez względu na to, po jakie buty sięgniemy, należy je zmierzyć przed zakupem – odpowiednie buty rowerowe zawsze powinny być dobrze dopasowane i wygodne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here