Jak pokonać zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Powodują znaczne pogorszenie jakości życia, obniżają samopoczucie, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie każdego dnia. Dlatego pod żadnym pozorem nie można ich bagatelizować. Czym dokładnie są zaburzenia odżywiania? Jak rozpoznać problem?

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzony obraz własnego ciała, brak akceptacji samego siebie, przesadne kontrolowanie wszystkich aspektów swojego życia (zwłaszcza odżywiania) oraz problem ze zrozumieniem i rozładowywaniem emocji – zaburzenia odżywiania mogą znacznie uprzykrzyć codzienność. Nieustannie dają o sobie znać, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Ale czym tak właściwie są zaburzenia odżywiania? 

Jest to dość rozbudowana grupa zaburzeń na tle psychicznym. Najczęściej spotykane rodzaje zaburzeń to anoreksja (jadłowstręt psychiczny) i bulimia (kompulsywne jedzenie i prowokowanie wymiotów po napadach obżarstwa). Ponadto wyróżniamy: ortoreksję (obsesyjne podejście do tematu zdrowego odżywiania), bulimoreksję (połączenie bulimii i anoreksji – głodówki przeplatane napadami kompulsywnego objadania się), czy też bigoreksję (obsesyjne dążenie do posiadania większej masy mięśniowej). 

Jak sprawdzić, czy problem nas dotyczy? Zaburzenia odżywiania – test

Zaburzenia odżywiania zwykle zaczynają się dość niewinnie. Osoba niezadowolona ze swojej sylwetki postanawia zadbać o formę. Wprowadza zdrowe nawyki do swojego życia, jednak z czasem zaczynają one przybierać natrętną formę. Chory traci kontrolę nad swoją dietą, wprowadza głodówki, obsesyjnie liczy każdą kalorię, boi się zjeść coś „niezdrowego” i coraz częściej ma napady kompulsywnego objadania. 

Niezdrowe relacje z jedzeniem mogą prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Dlatego, kiedy tylko zauważymy u siebie lub bliskiej osoby jakiekolwiek z objawów, które mogą świadczyć o zaburzeniach odżywiania, powinniśmy niezwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie. W rozpoznaniu choroby może pomóc specjalny test na zaburzenia odżywiania dostępny na PsychoMedic.online. Na stronie opisano też symptomy, które mogą wskazywać na konieczność odbycia wizyty u specjalisty. 

Skuteczna walka z zaburzeniami

Skutecznym sposobem na pokonanie zaburzeń jest odpowiednia psychoterapia. Walka z problemem to długi, złożony proces, dlatego niezwykle ważne jest to, aby udać się do doświadczonego profesjonalisty, który pomoże pacjentowi dotrzeć do źródła problemu i będzie dla niego wsparciem w każdym momencie. 

W dobie najnowszych technologii i internetowych możliwości ciekawą opcją jest skorzystanie z terapii online. Takie usługi świadczy klinika PsychoMedic.online. W jej ofercie znajdują się profesjonalne konsultacje internetowe, podczas których ekspert stara pomóc swojemu pacjentowi poprzez dobór odpowiednich, skutecznych technik terapeutycznych i wsparcie emocjonalne. Konsultacja online to świetne rozwiązanie dla tych osób, które potrzebują szybkiego wsparcia, a przebywają z dala od domu, czy też często wyjeżdżają, a chcą utrzymać ciągłość leczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here