orzechy

W przeszłości uważano, że należy unikać jedzenia orzechów, ponieważ są bardzo kaloryczne. Zrozumiałe było zatem, że osoby, które obawiały się utyć, eliminowały je z diety. Choć taki mit nadal pokutuje wśród społeczeństwa, coraz więcej mówi się dzisiaj o dobroczynnym wpływie orzechów na ludzki organizm. Co więcej, uważa się, że ich jedzenie pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

Orzechy zalicza się do produktów o wysokiej wartości odżywczej. Niektóre z nich, jak orzechy włoskie, określa się też mianem super żywności (superfood). Wszystko za sprawą ich wartościowego składu, w którym znajdziemy między innymi wapń, magnez, miedź, cynk, kwas foliowy, a także charakteryzujący się właściwościami przeciwutleniającymi gamma-tokoferol.

Jakie inne wartościowe składniki odnajdziemy w orzechach włoskich?

Jednak witaminy i minerały to niejedyny atut włoskich orzechów. Bardzo istotne jest również to, że stanowią bogate źródło wartościowego tłuszczu. Na tle innych orzechów orzechy włoskie odznaczają się największą zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), których w naszej diecie mamy zdecydowanie za mało. Chodzi tu o kwasy omega-3, a konkretnie kwas alfa-linolenowy (ALA), którego w tych właśnie orzechach jest nawet kilkaset razy więcej niż w innych. Dlaczego ten związek jest dla nas tak istotny? Okazuje się, że ma duże znaczenie dla obniżenia poziomu lipidów we krwi. Zawartość ALA w orzechach włoskich jest tak wysoka, że dla zaspokojenia zalecanego dziennego spożycia tego składnika wystarczy zjedzenie zaledwie siedmiu.

Jakie inne orzechy powinny się znaleźć w naszej diecie?

Pomimo tego, że to orzechy włoskie zaliczamy do super żywności, przy ustalaniu jadłospisu nie powinniśmy się do nich ograniczać. Mamy przecież dostęp do wielu innych bardzo smacznych i również zdrowych, jak na przykład orzechy laskowe, brazylijskie, makadamia, pistacje, czy orzeszki ziemne. Ich skład może się nieco różnić, jednak spożywane w odpowiedniej ilości wszystkie będą mieć pozytywny wpływ na ludzki organizm. Istnieją oczywiście pewne medyczne przeciwskazania do ich spożycia, jak chociażby alergie. Jednak dla ludzi zdrowych są nie tylko bezpieczne, ale i bardzo pożądane.

W jaki sposób orzechy wpływają na odchudzanie?

Szeroki wybór orzechów sprawia, że nie musimy ograniczać się do jednego gatunku i możemy różnicować naszą dietę zgodnie z upodobaniami. Wiele rodzajów orzechów można znaleźć w sklepie https://sklepagnex.pl. Jeśli planujesz odchudzanie, warto wiedzieć, w jaki sposób orzechy mogą Ci w tym pomóc. Przede wszystkim należy pamiętać, że potrafią na dłużej zapewnić nam uczucie sytości. Stanowią doskonały zamiennik niezdrowych przekąsek. Ich ogromną zaletą jest wartościowy skład, o czym pisaliśmy już powyżej. Poza witaminami, minerałami i istotnymi dla naszego zdrowia kwasami tłuszczowymi orzechy są też ważnym źródłem białek i różnych fitozwiązków.

Orzechy są smaczne, zdrowe i pożywne. Można je spożywać samodzielnie jako przekąskę albo dodatek do różnych potraw. O ich korzystnym wpływie na ludzki organizm mówi się coraz częściej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here