Preparaty białkowe dla osób aktywnych fizycznie

Oferta dostępnych preparatów białkowych dedykowanych dla sportowców i osób aktywnych zwiększa się z roku na rok. Główna różnica pomiędzy oferowanymi produktami tkwi przede wszystkim w ich składzie oraz „gatunku” białka stanowiącego istotę każdego suplementu. By mieć pewność, że wybierasz preparat maksymalnie skuteczny, warto rozważyć kilka opcji oraz dokładnie zapoznać się z ich działaniem i zastosowaniem. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane typy białka, po które chętnie sięgają młodzi i początkujący amatorzy siłowni oraz treningu fitness. 

Białko na początek – dla wzrostu tkanki mięśniowej 

Większość osób aktywnych fizycznie decyduje się prędzej lub później sięgnąć po specjalne preparaty białkowe. Dotyczy to zarówno osób uprawiających sport zawodowo jak i amatorów, którzy pragną poprawić swoją sylwetkę, zwiększyć tkankę mięśniową oraz poprawić ogólną kondycję organizmu. Białko stanowi istotny element diety każdej osoby oraz ma duży udział w tworzeniu tkanek mięśniowych w Twoim ciele. Często, przyjmowanie preparatów białkowych łączy się z suplementacją kreatyny, a niekiedy także z preparatami intensyfikującymi spalanie tkanki tłuszczowej. 

Dla wielu osób początkujących problemem nie jest sam zakup preparatu białkowego, ale wybór właściwego produktu, który warto włączyć do swojej codziennej diety. Wśród oferowanych znajdują się preparaty pełniące różną rolę w codziennym jadłospisie oraz w różny sposób wpływające na Twój organizm. Który z nich warto wybrać? 

Rodzaje dostępnych białek i pomoc w wyborze właściwego 

Białka można podzielić na dwie główne grupy w zależności od tempa ich wchłaniania. W pierwszej znajdują się białka wolnowchłanialne, w drugiej – szybkowchłanialne. Pierwsze z nich odznaczają się dość szybkim tempem absorpcji przez organizm, dlatego powinny być spożywane bezpośrednio po zakończeniu treningu siłowego. W ten sposób natychmiast odżywisz swoje mięśnie, wspomagając ich rozrost. Białko takie można także stosować przed rozpoczęciem treningu oraz z samego rana (a niekiedy także w innych porach). 

Białka wolnowchłanialne są preparatami uwalniającymi się powoli, dlatego ich działanie jest bardziej zintegrowane i holistyczne. Wielu sportowców i amatorów siłowni uważa ten gatunek białka za bardziej efektywny i włącza go do swojej codziennej diety. 

Białka wolnowchłanialne – dostępne i zalecane substancje 

Pierwszym chętnie wybieranym typem jest micelarna kazeina, czyli białko obecne w mleku. Jest to skuteczny antykatabolik, który zapobiega rozpadaniu się tkanek mięśniowych. Białko to jest trawione stosunkowo powoli, dzięki czemu odżywia Twoje mięśnie także długi czas po zakończeniu treningu. 

Owoalbumina, czyli białko jaja, jest również substancją wysoce wydajną. Zawiera wysoką koncentrację BCAA, co czyni go jednym z najefektywniejszych preparatów białkowych. 

Koncentraty białek serwatkowych – nazywane WPC – to jedne z najchętniej wybieranych. Zawierają odpowiednio zbilansowane proporcje pomiędzy aminokwasami a peptydami. Działają anabolicznie, a także poprawiają ogólną odporność oraz podnoszą poziom przeciwutleniaczy w organizmie.

Do pozostałych chętnie stosowanych preparatów białkowych należą także: izolaty białka sojowego, kazeinian wapnia oraz izolaty białka mlekowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here