Nie ma jednego sposobu odżywiania, który byłby odpowiedni dla każdego. Każda dieta powinna być dopasowana indywidualnie według czynników, schematów i zasad dopasowanych do naszego stylu życia. Brane są tutaj pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak: styl życia (aktywny czy siedzący), choroby (choroba tarczycy lub układu pokarmowego), praca (ciężka fizyczna czy lekka, siedząca), wyniki z krwi (czy są jakieś niedobory).
Każdy człowiek (kobieta, mężczyzna, dziecko, osoba młodsza, starsza, ćwicząca, chora) potrzebuje innych składników w swojej diecie, innej kaloryczności. Każda dieta powinna być omówiona lub skonsultowana ze specjalistą np. dietetykiem, aczkolwiek są pewne zasady zdrowej kiedy, które możemy wprowadzić i kontrolować sami.
1. Powtórzmy jeszcze raz: każda dieta powinna być omówiona lub skonsultowana ze specjalistą, czyli każda większa zmiana powinna być zaopiniowana przez osobę kompetentną. Dlaczego? Dlatego, że specjalista powie Ci, co warto zmienić, co robisz źle, a co robisz dobrze. Być może Twoja dieta nie wymaga radykalnych zmian, a tylko niewielkiej modyfikacji zatem nie wprowadzaj nagle sam drastycznych zmian. Nasze organizmy nie lubią drastycznych zmian w krótkim czasie. Wszystko powinno być rozłożone w czasie.
2. Zwracaj szczególną uwagę na to, jak Twój organizm zachowuje się po spożyciu niektórych produktów np. czy po mleku, które zawiera laktozę, masz wzdęcia, gazy lub biegunkę. Organizm pokazuje Ci w ten sposób co nie bardzo mu służy. Dzięki takim obserwacjom można zdiagnozować nietolerancje pokarmowe. Zwracaj na to uwagę przede wszystkim wtedy, gdy wprowadzasz do diety nowe produkty. Jeżeli odczuwasz po zjedzeniu czegokolwiek niesmak lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto zastanowić się nad odstawieniem danego produktu.
3. Zwracaj również uwagę na to, jak Twój organizm przetwarza energię, którą mu dostarczasz. Jeżeli po zjedzeniu czegoś, czujesz się ociężała, brakuje Ci energii, jesteś ospała, oznacza to, że należy coś poprawić i zmodyfikować jadłospis.
4. Dieta powinna być dobrze zbilansowana tzn. że organizm, aby być zdrowy i móc poprawnie funkcjonować potrzebuje węglowodanów, białka oraz tłuszczy. Ograniczanie czegokolwiek negatywnie wpływa na nasz organizm, dlatego też nadal utrzymuje, iż konsultacja ze specjalistą byłaby tutaj wymagana.
Wszystkie diety, które zakładają eliminację „czegoś” powinny od razu wylądować na śmietniku. Dajmy na ten przykład, dietę „białkową”, która była niegdyś bardzo popularna. Nie dość, że restrykcyjna, to szkodliwa. Owszem, osoby stosujące chudły (bo taki był zamiar), ale okazało się, że ucierpiały na tym nerki, które nie radziły sobie z za dużą ilością białka w pokarmach.
5. Odwiedzaj sklep z ekologiczną żywnością. Kupuj produkty świeże, zdrowe oraz z pewnego źródła. Im mniej przetworzone jedzenie, tym lepiej. Im krótszy skład, tym lepiej. Wszelkiego rodzaju wzmacniacze smaku, zastąpić możesz po prostu świeżymi ziołami. Glutaminian sodu, najbardziej popularny wzmacniacz smaku, negatywnie wpływa na nasz układ pokarmowy, wszelkiego rodzaju konserwanty oraz „E” w składzie, przyczyniają się do powstawania alergii pokarmowych i skórnych, nie wspominając o dużej ilości cukru oraz tłuszczów utwardzonych, które przyczyniają się do otyłości, miażdżycy i chorób serca.
6. Jedz warzywa i owoce! Staraj się przemycać je do każdego posiłku. Lubisz owsiankę na śniadanie? Dodawaj do niej świeże owoce np. borówki. Do obiadu przyrządzaj sałatki z dużą ilością warzyw. Na kolacje sięgnij po banana.
7. Pij dużo wody. Nasz organizm składa się w 90% z wody. Potrzebujemy wody by żyć. 1,5 litra wody w ciągu dnia to absolutne minimum. Woda nawadnia organizm, wypłukuje toksyny, poprawia samopoczucie, niweluje uczucie głodu, poprawia metabolizm.
8. Suplementacja konieczna jest w przypadku osób, które mają niedobory – udowodnione wynikami badań. Jeżeli Twoje wyniki są w porządku postaraj się dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów tylko w pożywieniu. Zapomnij o tabletkach cud na odchudzanie, poprawę przemiany materii i tak dalej.
9. Unikaj dużej ilości soli i cukru. Wszyscy lubimy słone przekąski oraz czekoladę, ale nie zdajemy sobie niestety sprawy z tego, ile w takich przekąskach jest soli i cukru. Zdecydowanie za dużo! Warto więc sięgnąć po zdrowe zamienniki np. chipsy bananowe zamiast tradycyjnych, ziemniaczanych; czekoladę gorzką zamiast mlecznej lub nadziewanej; orzechy w łupinie zamiast tych prażonych i solonych; daktyle w gorzkiej czekoladzie zamiast draży; domowe, pieczone frytki z batatów zamiast tych z fast fooda.