Żele energetyczne przydadzą się m.in. podczas startu w zawodach kolarskich
fot. Pixabay.com

Intensywny trening, zawody czy mecz wiążą się z ogromnym wyczerpaniem organizmu. Aby pomóc mu wrócić do prawidłowego funkcjonowania uzupełniamy zapasy wody lub sięgamy po napoje izotoniczne. Te metody jednak nie zawsze są wystarczające. Wówczas warto sięgnąć po żele energetyczne. 

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/jakie-zele-energetyczne-stosowac/

Żele energetyczne – co to takiego?

Zamknięte w saszetce półpłynne substancje, złożone są przede wszystkim z węglowodanów prostych. Te z kole błyskawicznie trafiają do krwiobiegu i dają szybki zastrzyk energii. Niektóre z nich uzupełniają również zapasy mikroelementów i witamin, utraconych podczas aktywności fizycznej wraz z potem. Wówczas warto jest uzupełniać zapasy sodu i potasu i sięgnąć po żele, które je zawierają.

Saszetka żelu daje zastrzyk energii, który odpowiada solidnemu węglowodanowemu posiłkowi, jaki spożywamy przed treningiem. Już 30 do 60 gramów węglowodanów, przyjmowanych co godzinę, znacznie zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu oraz pomaga podkręcić tempo wysiłku i zmniejszyć zmęczenie tak, że bez trudu dobiegniemy lub dojedziemy do mety.

Jak należy stosować żele energetyczne?

Przede wszystkim żele energetyczne należy wypróbować jeszcze przed udziałem w zawodach czy wyścigach. Testowanie ich po starcie w ważnej dla nas imprezie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego też warto sprawdzić wcześniej reakcję naszego organizmu na taką dawkę węglowodanów oraz smaki, jakie oferują nam producenci żelowych saszetek. Nie każdy toleruje taką ilość cukru, a żołądek i jelita mogą również sprawiać wtedy nieprzyjemne niespodzianki.

Jeśli jednak wykazujemy dobrą tolerancję na żele energetyczne, warto mieć je przy sobie podczas biegu, wyścigu czy innych zawodów. Pół saszetki żelu, co pół godziny to optymalne rozwiązanie dla tych, którzy chcą osiągnąć wyznaczone sobie cele i dobiec do mety. Pamiętać należy jednak o tym, że żele działają prawidłowo wówczas, gdy są popijane dużą ilością wody.

Zobacz też: http://www.bikeaction.pl/kiedy-woda-nie-wystarcza-jakie-napoje-sportowe-warto-pic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here