Żele energetyczne dla kolarzy – czym właściwie są?

0
647

W trakcie dłuższej jazdy na rowerze, jak i zresztą podczas uprawniania każdej innej bardziej wymagającej dyscypliny sportowej, zawsze dochodzi do zużycia olbrzymiej ilości energii. Pozyskujesz ją oczywiście z kalorii. Przed zaplanowanym treningiem na pewno starasz się zjeść odpowiednio zbilansowany posiłek, tworząc go głównie z węglowodanów prostych oraz niewielkiej ilości białka.

Podczas ćwiczeń może nagle zabraknąć Ci energii. A jest to powód, dla którego stosowanie żeli energetycznych w kolarstwie ma ogromne znaczenie. Używają ich zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy, którzy jeżdżą na rowerze dla własnej przyjemności lub w celu zapewnienia sobie zdrowia bądź dobrej formy. Żele energetyczne pomogą ci przetrwać najdłuższy i najbardziej wycieńczający trening. Powinieneś zabierać je ze sobą na każdą przejażdżkę i korzystać z nich w razie zaistnienia takiej potrzeby.

A po prostu nie jest to możliwe, by spożyć taki posiłek, który dostarczyłby kolarzowi energii na kilka czy kilkanaście godzin jazdy. Jeżeli zresztą przed zaplanowanymi ćwiczeniami nadmiernie obciążyłbyś swój żołądek, później wcale nie czułbyś się z tym dobrze, bo zaczęłyby ci dokuczać wzdęcia, nudności oraz bóle brzucha, a być może nawet i senność czy uczucie zmęczenia. Lepiej więc od razu zaopatrzyć się w większą ilość żeli. Są to produkty o dość długim terminie przydatności do spożycia, które możesz przechowywać normalnie w szafkach kuchennych, niekoniecznie nawet w lodówce.

Żel energetyczny Agisko dla kolarzy to koszt ok. kilku złotych. Najlepiej więc będzie, gdy od razu kupisz sobie zestaw składający się z parunastu żeli, bo dzięki temu za jedną ich sztukę zapłacisz znacznie mniej, uzyskując szansę na skorzystanie z rabatu. Żele najtaniej można dostać przez Internet. Tutaj istnieje natomiast opcja skorzystania z darmowej dostawy przy złożeniu zamówienia na określoną wartość produktów. Nie ma więc sensu co jakiś czas kupować pojedynczych sztuk żeli. Najprawdopodobniej zresztą tak bardzo się z nimi polubisz, że będziesz chciał zabierać je ze sobą na dosłownie każdą rowerową wyprawę, nawet tą krótszą, podczas której też może dojść do nagłej utraty sił.

A nie ma nic gorszego od nagle dopadającego człowieka zmęczenia, które uniemożliwia dalszą jazdę. Takie sytuacje zdarzają się wszystkim, nawet zawodowcom. Nie jesteś w stanie w stu procentach przewidzieć, jak twój organizm i całe twoje ciało zareagują na kilkudziesięcio-kilometrową trasę składającą się z licznych przeszkód i trudniejszych odcinków. Z tego względu zawsze powinieneś mieć pod ręką coś takiego, czym szybko zapewnisz sobie dodatkową porcję energii. Jeżeli już poczujesz, że zaczyna dopadać cię zmęczenie i coraz szybciej tracisz siły do jazdy, zrób sobie chwilową przerwę i spożyj swoje żele energetyczne na rower. Jedna sztuka takiego żelu powinna ci w zupełności wystarczyć. Aby jednak nie zaśmiecać organizmu zbędnymi substancjami, staraj się kupować żele o dobrym i prostym składzie, bazujące głównie na podstawowych źródłach węglowodanów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here