Zdrowy tryb życia to temat w ostatnich latach często poruszany w mediach różnego rodzaju. Dzięki temu, że dużo się o nim mówi, ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jak ich życie wygląda i jak rzutuje to na ich przyszłość. A czym jest zdrowy tryb życia? Składa się na ten termin kilka kwestii, które, wszystkie razem wzięte, zapewniają zadowalającą kondycję fizyczną i psychiczną przez długie lata.

Aby żyć zdrowo należy przede wszystkim zacząć zdawać sobie sprawę z tego, co naszemu organizmowi szkodzi, a co wpływa na niego korzystnie. Dwoma głównymi elementami jest tutaj aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Nie od dziś wiadomo, że monotonna, wysokotłuszczowa i źle zbilansowana dieta wpływa nie tylko na stan fizyczny organizmu, ale również na nasze samopoczucie i witalność. Dlatego niezmiernie ważne jest, by odżywiać się w sposób zbilansowany i odpowiedni dla naszych potrzeb. Oznacza to zarówno właściwą ilość kalorii, jak i zawartość poszczególnych składników odżywczych: białka, węglowodanów i tłuszczów. Niezmiernie istotne jest także dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody niegazowanej. Poza odpowiednim składem diety bardzo ważne są też godziny spożywania pokarmu oraz wielkość posiłków. Jeść powinniśmy przede wszystkim systematycznie, w takich odstępach czasu, by nie czuć głodu ani spadku energii. Z drugiej strony dobrze, jeśli posiłki są na tyle niewielkie, aby nie powodowały uczucia nadmiernej sytości, utrudniającej wręcz wstanie od stołu.

Poza odpowiednią dietą, drugim z elementów zdrowego trybu życia jest aktywność fizyczna. Do uprawiania jej nie potrzeba wiele. Ruch nie wymaga specjalnych nakładów finansowych, sprzętu czy miejsca – a przynajmniej nie każdy. Tak naprawdę wystarczający jest zestaw ćwiczeń w domu, które będziemy wykonywać systematycznie na przykład po przebudzeniu lub po powrocie z pracy czy szkoły. Możliwości takich ćwiczeń jest wiele, a zdecydowana większość wymaga jedynie ubrań nie krępujących ruchów oraz maty. Jednym z najmniej wymagających rodzajów aktywności poza domem są z kolei spacery, bieganie czy jazda na rowerze. Rower można nawet wykorzystać jako środek transportu do pracy. I tak, nie dość, że unikniemy korków w drodze do pracy i do domu, to dodatkowo spędzimy czas dojazdu poprawiając swoją kondycję.

Czynników decydujących o zdrowym trybie życia jest więcej. Jednym z kluczowych, razem z aktywnością fizyczną i dietą, są używki, a raczej ich unikanie. Palenie papierosów czy picie zbyt dużej ilości alkoholu niekorzystnie wpływają na wydajność naszego organizmu i może przyczynić się do poważnych chorób.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here