Marzy Ci się swobodny, długodystansowy bieg albo spektakularna życiówka podczas maratonu? Nic nie stoi na przeszkodzie, pod warunkiem, że nie będziesz popełniać podstawowych błędów podczas pierwszych prób biegania. Poniżej podpowiadamy, czy warto pić wodę podczas biegu, albo czy skarpety biegowe pomogą w osiągnięciu lepszych wyników?

Zbyt szybko i za daleko

Wszyscy, którzy pragną rozpocząć treningi biegania, chcą od razu osiągać nieziemskie sukcesy, którymi pochwalą się wśród doświadczonych biegaczy. Mimo iż często amatorzy potrafią przebiec wiele kilometrów podczas pierwszego treningu, nie znaczy to, że ich organizm po raz kolejny będzie w stanie wprowadzić się w tryb maratończyka. Niedoświadczeni, początkujący biegacze, zbyt szybko dokładają sobie kolejnych kilometrów, zwiększając przy tym tempo ćwiczeń. Już po pierwszych tygodniach, ciało takiego biegacza daje o sobie znać, narażając się znacznie szybciej i częściej na kontuzje czy mikrourazy. Takie drobne uszkodzenia ciała, nadwyrężenie kolan, stawów i mięśni, mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, które w przyszłości prawdopodobnie przekreślą sportową karierę ochotnika.

Bieganie po asfalcie

To chyba jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących biegaczy. Trenowanie na gładkim, jak się wydaje idealnym do biegania asfalcie, to zabójstwo dla naszych stawów skokowych, kolanowych czy samego kręgosłupa. Same skarpety biegowe wspierające stawy, czy buty do biegania, nie są w stanie w całości uchronić stóp od ewentualnych kontuzji. Dodatkowo, pokonywanie kolejnych kilometrów po gładkiej powierzchni, odbiera stopom możliwość wartościowego dla organizmu „masażu”, którego delikatne drgania mają zbawienny wpływ na cały układ ruchowy człowieka. Najczęściej, początkujący biegacze wybierają najbliższe trasy, w okolicach swojego miejsca zamieszkania – nie zawsze jednak obfitują one w piękne, leśne ścieżki. W takim przypadku, warto wybrać się np. samochodem lub rowerem w nieco oddalone, bardziej dzikie i zalesione miejsce, pozostawić środek transportu na parkingu i wykonać zaplanowane rozbieganie.

Skarpety biegowe

Ubierz się odpowiednio

Wbrew pozorom, strój ma ogromne znaczenie. Nie skupiajmy się jednak na producencie, czy znanych logotypach na koszulkach. Najważniejsze elementy wyprawki biegacza, to przede wszystkim buty do biegania, skarpety biegowe, (które skutecznie absorbują pot i chronią stopy przed odciskami),  odprowadzająca wilgoć i termoaktywna koszulka plus odpowiedniej długości spodenki. Dodatkowo, warto mieć przy sobie opaskę na głowie lub ręce, aby ocierać pod z czoła. Wybór butów do biegania, to zadanie dla specjalisty, dlatego zdecydowanie polecamy najpierw udać się do ortopedy, który określi jaki mamy rodzaj stopy oraz czy nasz organizm jest na tyle sprawny, aby rozpocząć treningi biegowe. Później, z określonym już kształtem stopy, należy skorzystać z pomocy doradcy w profesjonalnym sklepie dla biegacza, który ułatwi nam wybór odpowiednich butów. Taki sprzedawca doradzi nam także, na jakie skarpety biegowe czy koszulki termiczne mamy się zdecydować.

Nawadniaj organizm!

Ostatnia, ale niezwykle istotna rzecz – nawadnianie organizmu. Wielu amatorów biegania twierdzi, iż nie potrzebują uzupełniania płynów podczas treningu, a jedynie wyłącznie po nim. Jest to jeden z częściej popełnianych błędów. Organizm biegacza powinien być stale schładzany i nawadniany. W przeciwnym razie, poczatkujący, a nawet doświadczony biegacz, szybko straci siły, a w konsekwencji niskiego poziomu płynów w organizmie, niekiedy przytomność. Robienie przerw podczas biegania to również bardzo istotna rzecz, która wbrew pozorom, poprawi jakość Twojego treningu, a nie, jak wszyscy myślą, zepsuje dotychczasowy wynik biegu.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here