Psychiatria

Choć świadomość społeczna dotycząca psychiki człowieka i zasad jej funkcjonowania jest coraz większa, to nadal niektóre z pozoru proste pojęcia budzą wiele wątpliwości. Za klasyczny przykład można uznać problem z rozróżnieniem zakresu działalności psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Na naukę nigdy nie jest jednak za późno – dowiedz się, czym dokładnie zajmują się przedstawiciele tych trzech dziedzin. 

Czym zajmuje się psychiatra?

Podstawową cechą odróżniającą psychiatrię od psychologii i psychoterapii jest to, że jest zaliczana do nauk medycznych. W praktyce oznacza to, że psychiatra musi ukończyć studia medyczne i zrobić specjalizację właśnie z psychiatrii. W przeciwieństwie do psychologów i psychoterapeutów może przepisywać leki. Zazwyczaj to właśnie jego gabinet odwiedzają osoby z poważniejszymi problemami natury psychicznej.

Wbrew pozorom wizyta u psychiatry nie ogranicza się jednak jedynie do wypisania recepty. Dobry specjalista stawia przede wszystkim na rozmowę, która jest jednym z elementów prowadzonej przez niego terapii. W poczekalni poradni zdrowia psychicznego można spotkać zarówno osoby leczące się na depresję, jak i chorych na schizofrenię. Ponadto psychiatrzy pracują w szpitalach psychiatrycznych, a także zajmują się np. oceną poczytalności oskarżonych o przestępstwo.

Kim jest psycholog?

Ten zawód mogą wykonywać osoby, które ukończyły pięcioletnie studia magisterskie z zakresu psychologii. Wbrew pozorom psycholog nie zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych, chyba że posiada dodatkowe uprawnienia pozwalające na prowadzenie psychoterapii. Jednym z jego głównych zajęć jest zazwyczaj udzielanie konsultacji i wsparcia osobom zgłaszającym się do niego po poradę. Może znaleźć także zatrudnienie w wielu miejscach niezwiązanych bezpośrednio ze świadczeniem pomocy, np. w dziale kadr korporacji. 

Ponadto psycholog może stawiać diagnozy psychologiczne w obszarze m.in. poziomu inteligencji. Obowiązki zawodowe zależą w dużej mierze od wybranej specjalizacji i dodatkowych kursów, które zrealizował w trakcie lub po studiach psycholog. Dla przykładu, psycholog sądowy przeprowadza ekspertyzy i wydaje opinie, ale nie ocenia poczytalności jak psychiatra. Ponadto działalność absolwenta psychologii może ograniczać się jedynie do sfery naukowej i np. badania zaburzeń osobowości.

Na czym polega praca psychoterapeuty?

Psychoterapeuta jest osobą uprawnioną do prowadzenia psychoterapii, ale w przeciwieństwie do psychiatry nie może prowadzić farmakoterapii, czyli dobierać i przepisywać leków. Ten zawód nie jest jeszcze w pełni uregulowany w Polsce, ale osoba chcąca zajmować się działalnością psychoterapeutyczną zdecydowanie powinna spełniać kilka warunków. Wymagane jest wykształcenie wyższe: lekarskie lub dyplom magistra psychologii, pielęgniarstwa, pedagogiki lub resocjalizacji.

Ponadto każdy dobry terapeuta – a zatem wszyscy specjaliści z sieci klinik PsychoMedic –  to także absolwenci studiów podyplomowych z zakresu psychoterapii, które dały im pełne uprawnienia do profesjonalnego prowadzenia terapii psychologicznej. W przypadku zaburzeń wymagających farmakoterapii, psychoterapeuci współpracują z psychiatrami. Można zgłosić się do nich również np. w przypadku dolegliwości psychosomatycznych, syndromu DDA, bezsenności, problemów w relacjach międzyludzkich, częstego odczuwania niepokoju czy przewlekłego obniżenia nastroju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here