Sprawdzone metody na odchudzanie

Osobom z nadwagą polecane są różne metody odchudzania. Najwięcej z nich dotyczy wszelkiego rodzaju diet. Podstawą zdrowego odżywiania powinna być rezygnacja z cukru i produktów wysokoprzetworzonych. Do codziennego jadłospisu należy też włączyć najbardziej wartościową żywność funkcjonalną, czyli tzw. superfoods. Sama zmiana diety nie zawsze jednak przynosi oczekiwane efekty. Jakie jeszcze sposoby na odchudzanie warto zastosować?

Post przerywany

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odchudzanie jest praktykowanie tzw. przerywanego postu (Intermittent Fasting). Jego zasady polegają na dokładnym rozdzieleniu okresu jedzenia i poszczenia w ciągu doby. Okna żywieniowe mogą być dopasowywane zgodnie z potrzebami organizmu oraz indywidualnym trybem życia. Najpopularniejszy wariant to 16/8 , czyli 16 godzin postu i 8 godzin przeznaczonych na spożywanie posiłków. Z czasem i stopniowym przyzwyczajeniem organizmu, okres niejedzenia można przedłużać o kolejne 1-2 godziny. Post może się rozpoczynać np. każdego dnia o 18:00. Śniadanie można wówczas zjeść około 10:00 rano. To najłatwiejsze i najprostsze rozwiązanie, ponieważ znaczną część okna bez posiłków da się po prostu przespać. Dodatkową zaletą jest fakt, że przez całą dobę można przyjmować posiłki bezkaloryczne, np. wodę, kawę czy herbatę. 

Zmiana nawyków żywieniowych

Poza prawidłową dietą, podstawą udanego odchudzania jest odpowiednie rozplanowanie posiłków. Najlepiej jadać kilka razy dziennie, w regularnym odstępie czasu. Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Pobudza metabolizm, a jednocześnie dostarcza energii na całe przedpołudnie. W pierwszej połowie dnia jest to szczególnie ważne dla organizmu. Aby utrzymać aktywność umysłową i fizyczną, trzeba też zjeść drugie śniadanie oraz obiad. Po południu lepiej przygotowywać mniejsze posiłki. Lekką kolację lub podwieczorek powinno się spożywać najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Innym ważnym nawykiem jest picie przynajmniej 1,5-2 litrów płynów wciągu dnia. Nawodnienie organizmu ogranicza łaknienie, a tym samym zmniejsza uczucie głodu. Warto też pamiętać, aby jadać w skupieniu i spokoju. Pokarm najlepiej przeżuwać wolno i dokładnie. Dzięki temu jedzenie przyniesie większą satysfakcję i na dłużej zaspokoi głód. 

Post przerywany

Preparaty odchudzające

Nie można całkowicie polegać na preparatach odchudzających. Mogą one jednak do pewnego stopnia zmniejszyć łaknienie i przyspieszyć metabolizm, a nawet wspomóc organizm w spalaniu tłuszczu. Aby znaleźć dobry środek na odchudzanie, najlepiej wybrać jeden z produktów prezentowanych w szczegółowych rankingach. Przykładem może być ten zamieszczony na stronie portalu https://wntt.pl/, poświęconego tematyce zdrowego stylu życia. Środki te najczęściej zawierają składniki o określonym działaniu aktywnym. Należy do nich np. chrom, który reguluje poziom cukru i ogranicza apetyt na słodycze. W preparatach na odchudzanie często znajdują się wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak np. CLA. Może on utrudniać odkładanie się tłuszczu. W procesie odchudzania przydatna jest również L-karnityna. Wspólnie składniki te przyspieszają metabolizm węglowodanów i tłuszczów, dzięki czemu stymulują układ trawienny. 

Aktywność fizyczna i regeneracja

Odpowiednia ilość ruchu znacząco ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Osobom pozbawionym kondycji może być szczególnie trudno wypracować dobre nawyki. Chodzenie na basen lub siłownię szybko jednak staje się czymś zupełnie naturalnym. Najlepiej zacząć od prostych zmian w codziennej aktywności. Na początek wystarczy wybierać schody zamiast windy, a w drodze z pracy wysiąść przystanek wcześniej. Z czasem można zdecydować się na uprawianie konkretnej dyscypliny. Z pewnym wydatkiem energetycznym związana jest praktycznie każda aktywność fizyczna. Należy jednak pamiętać, że organizm potrzebuje regeneracji. Brak snu i zbyt intensywny tryb życia pobudzają produkcję kortyzolu – hormonu stresu. Może on skutecznie blokować spalanie tkanki tłuszczowej. Efektywne odchudzanie wymaga zatem zadbania także o zdrowy wypoczynek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here