pomidorki

Jeżeli na co dzień dbasz o swoje zdrowie, na pewno starasz się wybierać dla swojego organizmu jak najlepsze produkty spożywcze. Przestałeś już nawet na nich oszczędzać. Na standardowych zakupach żywieniowych nie kierujesz się już wyłącznie ceną artykułów. Nawet jeśli masz zapłacić za coś trochę więcej, po prostu wrzucasz to do swojego koszyka, nie myśląc w ogóle nad utratą pieniędzy. Inwestujesz w ten sposób w swoje własne zdrowie, a skoro masz je tylko jedno, chcesz o nie dbać jak najlepiej. Być może nawet w ostatnim czasie zainteresowała cię specjalna bio żywność.

Pod tym mianem znajdziesz produkty typowo ekologiczne – wytwarzane z pomocą tradycyjnych metod, nieprzetworzone i wyzbyte z niemalże wszystkich chemicznych dodatków. Na pewno wydaje ci się, że to one byłyby świetnym wyborem dla twojego organizmu, ale gdy okazuje się, że musisz zapłacić za nie kilkukrotnie więcej niż za ten sam produkt w standardowej jego wersji, nie jesteś już tak pewien swojego wyboru.

Czy żywność ekologiczną rzeczywiście opłaca się kupować?

Czy warto wydawać na nią kilkaset złotych miesięcznie, aby zadbać o swój organizm i poprawić jego działanie? Czy producenci nie próbują nas przypadkiem tutaj oszukać i zarobić na naszej chęci zadbania o własne zdrowie?

bio

W ciągu kilku ostatnich lat nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania na typowo ekologiczne produkty. Obecnie tworzone są z nich oddzielne działy. Natknąć się możesz na nie w typowych supermarketach, do których zazwyczaj chodziłeś na swoje cotygodniowe czy comiesięczne zakupy spożywcze. Według samych producentów i stosowanych przez nich kampanii marketingowych takie artykuły mają ci zapewniać większą ilość składników odżywczych i witamin przy minimalnym użyciu chemikaliów. Rozwój produktów ekologicznych trwa cały czas.

Wypełniają one rynki żywnościowe dosłownie na całym świecie, dlatego nic dziwnego w tym, że i do Polski zaczęły one coraz częściej trafiać. Konsumentów przestał już bowiem interesować tylko i wyłącznie wygląd artykułów. Wiedzą oni, że nawet perfekcyjnie i przepięknie prezentujące się jabłko może być tak naprawdę sztucznym i zmodyfikowanym genetycznie wytworem, w którym na próżno będzie szukać jakichkolwiek substancji odżywczych. Prawdopodobnie to z tego powodu coraz częściej zaczynasz spoglądać na działy z produktami ekologicznymi. Czy jednak powinieneś je również kupować? Jakie mają one rzeczywiste zalety?

Bio żywność musi być produkowana przy zachowaniu odpowiednich norm ustalanych przez organy zajmujące się dbaniem o zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów. Aby produkt mógł otrzymać miano „ekologicznego” lub „bio”, musi najpierw spełnić sztywne i odgórnie ustalone kryteria. Powinien być uprawiany przed wszystkim w sposób naturalny i jak najbardziej tradycyjny. Na tym etapie samym producentom nie wolno dodawać do niego żadnych środków chemicznych.

bio żywność

Jeżeli chodzi o produkty pochodzenia zwierzęcego, także nakładane są na nie pewne warunki – jeśli chcą one uzyskać miano ekologicznych lub bio, w hodowli zwierząt nie wolno używać żadnych leków i antybiotyków. Oznacza to dla ciebie, że ekologiczny produkt nie powinien ci w żadnej mierze zaszkodzić. Po jego spożyciu do twojego organizmu nie dostaną się żadne konserwanty, sztuczne barwniki czy aromaty, które mogłyby zaburzyć twoje zdrowie. Sięgając po bio żywność, możesz spokojnie powiedzieć, że zdrowo się odżywiasz. Ale czy warto?

Niestety nawet produkty nazywane tymi „ekologicznymi” nie muszą okazać się w stu procentach bezpieczne dla twojego zdrowia. Wystarczy spojrzeć na to, w jakich miejscach są uprawiane. Nieraz nawet te „naturalne” hodowle zlokalizowane są tuż w pobliżu ogromnych fabryk czy innych zakładów pracy. Wydostające się z kominów tych budynków spaliny i zanieczyszczenia przedostają się oczywiście do samych uprawianych roślin czy innych produktów. Jedząc je, także możesz więc sobie zaszkodzić. To też jednak oznacza, że nie możesz traktować wszystkiego aż tak poważnie.

Dbanie o zdrowie w dzisiejszych czasach jest trudne, ale mimo wszystko nie powinieneś aż tak bardzo skupiać się na tym, by koniecznie kupować wyłącznie najzdrowsze, ekologiczne artykuły. Nawet jeśli od czasu do czasu zjesz tłustego, pełnego sztucznych dodatków i soli hamburgera, twoje zdrowie jakoś specjalnie na tym nie ucierpi. Naucz się po prostu stosować zbilansowany tryb żywienia. Jedz to, co podpowiada ci twój organizm i ciesz się zarówno zdrowiem, jak i smacznym życiem. Jeżeli nauczysz się postępować właśnie w ten sposób, zyskasz na tym duży komfort.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here