W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania produktami ekologicznymi. Być może jest to spowodowane ciągłym szerzeniem się mody na eko produkty i dbanie o zdrowie. Wiele konsumentów wybiera w marketach półki ze zdrową żywnością ślepo wierząc, że znajdują się na nich tylko zdrowe produkty, bo przecież na to wskazuje nazwa działu. Inna grupa kupujących produkty ekologiczne wybiera sklepy specjalizujące się w sprzedawaniu zdrowej żywności. Czy kupowanie praktycznie wszystkich produktów w wersji ekologicznej ma sens?
Eko produkty często różnią się od swoich tradycyjnych zamienników ceną
Wysoka cena potrafi odstraszyć klientów. Jednak wielu z nich potrafi zapłacić sporo więcej za produkty, które mają być dla nich zdrowe. Czy w tym przypadku wysoka cena pociąga za sobą wysoką jakość produktów?
Niekoniecznie. Szczególnie w marketach konsument daje się nabić w butelkę kupując produkty z działu „zdrowa żywność”, które od swoich tradycyjnych wersji odróżnia jedynie wyższa cena. Na półkach ze „zdrową żywnością” można znaleźć mleka roślinne, które zawierają w swoim składzie cukier, różne ciasteczka, które wydają się być zdrowszą wersją wszystkich zakazanych słodkości, jednak ich skład również poraża.
Wśród eko produktów można znaleźć gotową mieszankę płatków śniadaniowych, które również posiadają w swoim składzie cukier. Produktów na półkach ze zdrową żywnością w marketach jest wiele, jednak tych naprawdę zdrowych trzeba szukać czasem naprawdę długo. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w sklepach ze zdrową żywnością, jednak tam cena produktów ekologicznych jest zazwyczaj jeszcze wyższa niż w marketach, a ich składy czasami również potrafią zaskoczyć klienta.
Oczywiście istnieją również zdrowe produkty, które warto kupować i to nawet w marketach, ale takowych trzeba szukać, sprawdzając składy. W sklepach można znaleźć wiele produktów, które są zdrowe, a niekoniecznie ekologiczne, co więc z kupowaniem eko produktów czy ma to sens?
I tak, i nie. Dlaczego? Niektóre produkty w wersji ekologicznej praktycznie wcale nie różnią się od wersji tradycyjnej, a kosztują więcej. Oczywiście część produktów eko będzie różniła się od tradycyjnych.Przykładem może być mięso z piersi kurczaka, które w wersji tradycyjnej jest faszerowane antybiotykami, natomiast kurczaki z chowu ekologicznego raczej nie mają z takimi styczności.
Wiadomo również, że produkty bez GMO oraz innych pestycydów są zdrowsze dla człowieka, jednak jaką mamy pewność, że takowe nie zostały przywiane na ekologiczne uprawy z sąsiedniego pola? W tym przypadku nie możemy mieć pewności, nie możemy mieć jej również czytając napisy znajdujące się na opakowaniach produktów.
Producenci często stosują różne triki, aby konsument kupił ich produkt, jednak niektórzy, chcąc przy tym zarobić jak najwięcej podają na opakowaniu nie do końca prawdziwe informacje. Przykładem takich zagrań mogą być umieszczone na opakowaniach produktów napisy typu: „bio”, „eko”. Jednak warto wiedzieć, że same napisy nic nie znaczą, a producent mógł je tam umieścić celowo.
W takim przypadku, jak i każdym innym, należy przeczytać skład produktu, aby przekonać się, czy rzeczywiście jest on ekologiczny, Warto również sprawdzić, czy na opakowaniu znajduje się Certyfikat Produkcji Żywności Ekologicznej, Certyfikat Rolnictwa Ekologicznego lub inny o podobnym znaczeniu.
Warto wspomnieć, że na sklepowych półkach przeciętny konsument jest w stanie znaleźć mnóstwo zdrowych produktów w niewygórowanych cenach, które niekoniecznie są ekologiczne, jednak niczego im to nie ujmuje. Takie produkty również warto kupować, ponieważ nie warto popadać w paranoję jedzenia tylko ekologicznych produktów, a produkty w wersji tradycyjnej mogą być równie dobrej jakości.
Podsumowując, półki ze zdrową żywnością, znajdujące się w marketach z pewnością przyciągają nie jednego klienta, jednak nie można ślepo ufać, że produkty znajdujące się w tym dziale, to produkty wyłącznie zdrowe. Należy sprawdzać skład produktu, szczególnie ekologicznego, przed zakupem oraz zwracać uwagę czy na opakowaniu znajduje się certyfikat. Nie można również popadać w paranoję kupowania wyłącznie żywności ekologicznej, ponieważ nie jest ona zbyt tania, a ponadto można znaleźć równie dobre jakościowo produkty w wersji tradycyjnej.
Podczas zakupów warto czytać skład wszystkich produktów, nie tylko tych ekologicznych, ponieważ często na liście składników można znaleźć niepożądane pozycje. Jeżeli podczas zakupów decydujemy się na eko produkty, koniecznie porównajmy je z wersją tradycyjną, przeczytajmy skład i dokładnie obejrzyjmy opakowanie, abyśmy mieli pewność, że dany produkt jest warty swojej ceny, a wysoka cena idzie w tym przypadku w parze z wysoką jakością.